fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BPH kontynuuje ułatwienia dla frankowiczów

Fotorzepa/Marta Bogacz
Według poprzednich deklaracji banków tzw. sześciopak miał obowiązywać do końca tego roku. Bank BPH zapowiada, że wydłuży funkcjonowanie tego pakietu pomocowego.

Bank BPH, obsługujący po podziale i przejęciu części działalności przez Aliora tylko klientów hipotecznych, zadecydował o przedłużeniu do końca czerwca 2017 r. obowiązywania pakietu pomocowego dla osób spłacających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, czyli tzw. sześciopaku.

- Po podziale banku w dalszym ciągu obsługujemy klientów hipotecznych, z których większość to posiadacze kredytów w CHF. Zdajemy sobie sprawę, że utrzymujący się wysoki kurs franka jest dla wielu klientów dolegliwy, dlatego zdecydowaliśmy o przedłużeniu okresu obowiązywania pakietu pomocowego o kolejne sześć miesięcy. Przedłużenie go dalej uzależnione będzie od rozwoju sytuacji prawnej i rynkowej w 2017 roku - mówi Grzegorz Jurczyk, prezes Banku BPH.

Niedawno Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą, że zarząd ZBP zwrócił się do banków o przedłużenie działania tego pakietu osłonowego w związku z obecnym etapem prac legislacyjnych nad ustawą spreadową, która jest w sejmie. - Sądzę ,że „sześciopak" będzie przedłużony o kolejne pół roku – mówił Pietraszkiewicz.

Pakiet ten w Banku BPH obejmuje obniżenie spreadu walutowego dla franka szwajcarskiego (w tej chwili wynosi on 2,53 proc.), uwzględnienie ujemnej wartości indeksu LIBOR przy ustalaniu oprocentowania wartości kredytu mieszkaniowego, możliwość przewalutowania walutowego kredytu hipotecznego na złote po średnim kursie NBP, brak obowiązku dodatkowego ubezpieczania kredytu (jeśli klient spłaca raty w terminie), możliwość złożenia wniosku o zmianę zabezpieczenia kredytu walutowego, elastyczne zasady restrukturyzacji zadłużenia.

Po podziale Bank BPH koncentruje działalność na obsłudze posiadanego portfela kredytów hipotecznych. Dla klientów spłacających kredyt hipoteczny w Banku BPH nie zmieniły się: wysokość marży, numery kont do spłaty ani termin płatności rat. Klienci mogą spłacać raty tak jak do tej pory – korzystając z usługi polecenia zapłaty, przelewem bądź wpłacając gotówkę w oddziale dowolnego banku świadczącego taką usługę (co może wiązać się z dodatkowymi opłatami zgodnymi z taryfą opłat i prowizji banku realizującego daną usługę). Wpłat gotówkowych, także walutowych, można dokonywać bez dodatkowych opłat w dotychczasowych oddziałach własnych Banku BPH przeniesionych do Alior Banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA