fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niezwykłe monety kolekcjonerskie na 100 lat niepodległości

NBP
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy wyjątkowe monety: złotą o nominale 1 zł, srebrną o nominale 100 zł oraz złotą o nominale 2018 zł w ramach edycji "100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości".

Jubileuszowa moneta ze złota najwyższej próby o nominale 1 zł odwzorowuje jednozłotówkę powszechnego obiegu w wersji z 2017 r. Moneta ma prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio większą masę, a na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości". Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana została w nakładzie do 1 tys. sztuk, jej cena to 13 tys. zł.

NBP przygotował też dla kolekcjonerów dwie unikatowe monety w kształcie kuli: złota o nominale 2018 zł i srebrna o nominale 100 zł.

Ich symbolika także nawiązuje do motywów niepodległościowych. Poza fragmentem tekstu hymnu Polski, na obu monetach umieszczono  także gałązki i liście dębowe - symbole męstwa, oraz wizerunki dwóch stylizowanych orłów - pierwszy widnieje w godle Rzeczypospolitej, drugi to orzeł Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Na złotej przedstawiono wizerunki trzech monet: rewers monety 5 zł z 1928 r. z postacią greckiej bogini zwycięstwa Nike, rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 r. z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki oraz rewers współczesnej monety obiegowej o nominale 1 zł. Na kuli srebrnej umieszczono ponadto awers monety 5 zł z 1934 r. z orłem strzeleckim Legionów Polskich i rewers monety o nominale 2 zł z 1932 r. z wizerunkiem kobiety (Polonii). Każda z nich zawiera w sobie 7 uncji (217,70 g) czystego kruszcu.

Złota moneta w kształcie kuli ma nakład do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana została w nakładzie do 1918 sztuk, kosztuje 2,4 tys. zł. Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości. Można je kupić w Oddziałach NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA