fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Alior kusi wyjściem za granicę

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku
materiały prasowe
Polska ma dobry przemysł eksportowy i jest nim bankowość detaliczna – uważa Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Kierowany przez niego bank wchodzi właśnie na rynek rumuński razem z Telekom Romania z Grupy Deutsche Telecom. To efekt wspólnego projektu Aliora razem z T- Mobile Polska. Wejście do Rumunii to pierwszy krok do ekspansji banku poza rodzimym rynkiem. Zdaniem Sobieraja polska bankowość jest bardzo nowoczesna i powinno być to wykorzystane.

- Pod względem jakości i innowacyjności usług możemy się porównywać jedynie z rynkiem tureckim – podkreśla Sobieraj. Jego zdaniem dotychczas polskie banki dość delikatnie testowały obecność na innych rynkach, a teraz jest czas na bardziej zdecydowany ruch.

- Nie widzę powodu dla którego austriacki Raiffeisen jest w Polsce, a PKO BP nie ma w Austrii – mówi Sobieraj.

Jednocześnie Alior zapowiada konsolidacje na polskim rynku i chce wziąć w niej udział. Kilka dni temu prezes Sobieraj w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" powiedział, że bank rozważa przejęcie dwóch małych banków, a wciąż możliwe są również dwie duże transakcje, w których uczestniczy PZU.

W czwartek przy okazji prezentacji wyników Sobieraj dodał, że przejęcie dwóch małych banków ( razem mają one aktywa porównywalne z przejętym Meritum czyli około 3 mld zł) jest samodzielnym projektem, prowadzonym bez udziału PZU.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji z jednym małym bankiem i w trakcie due diligence z drugim. W jednym przypadku chodzi o zakup banku z wyceną poniżej wartości księgowej, ale z dużym buforem kapitałowym – wyjaśnił Sobieraj.

To ma też pomóc w utrzymaniu wskaźników kapitałowych na odpowiednim poziomie, biorąc pod uwagę, że od przyszłego roku nadzór zwiększył wymogi.

Sobieraj powtórzył, że nie powinno być większego problemu ze spełnieniem wyższych wymogów kapitałowych, w grę w chodzi też sekurytyzacja niewielkiego portfela. Bank nie będzie wychodził po kapitał na rynek. Sobieraj podkreślił, że równocześnie bank zamierza rozwijać się.

- Będziemy chcieli rozwijać się poprzez akwizycje, ale Alior stać na mocny dwucyfrowy wzrost organiczny w ciągu kolejnych 2-3 lat - powiedział Sobieraj.

Alior pracuje nad nową bankowością internetową i mobilną. Na projekt przeznaczy 42 mln zł. Po trzech kwartałach zysk netto Alior banku wyniósł 270 mln zł i wzrósł o 22 proc.

Kilka dni temu Alior zakończył fuzję operacyjną z Meritum. Jak podkreśla zarząd była to najszybciej przeprowadzona tego typu operacja na polskim rynku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA