Reklama
Rozwiń

Dylematy banków centralnych z Europy Środkowej

Nadmierna inflacja z jednej strony, spowolnienie gospodarcze i łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC z drugiej. Banki centralne z Europy Środkowej mają twardy orzech do zgryzienia.

Publikacja: 25.09.2019 21:00

Dylematy banków centralnych z Europy Środkowej

Foto: Adobe Stock

Czeski Bank Narodowy (CNB) utrzymał w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podobnie jak dzień wcześniej Narodowy Bank Węgier (MNB). Na rynkach finansowych wyraźne są jednak oczekiwania, że prędzej czy później obie instytucje pójdą w ślady Europejskiego Banku Centralnego, który dwa tygodnie temu zdecydował się na poluzowanie polityki pieniężnej.

W Czechach i na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, argumentem przeciwko łagodzeniu polityki pieniężnej jest obecnie inflacja na poziomie bliskim 3 proc. rocznie. Z drugiej strony w całym regionie zaczynają się uwidaczniać skutki spowolnienia w strefie euro, szczególnie zaś w Niemczech, z których gospodarką wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej są silnie powiązane.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych