fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Raiffeisen Polbank pozbywa się leasingu

Dziewiąty co do wielkości bank w Polsce sprzedaje spółkę leasingową swojemu właścicielowi, czyli Raiffeisen Bank International. Dzięki temu wzmocni swoją pozycję kapitałową.
Raiffeisen Polbank sprzedał wszystkie akcje Raiffeisen Leasing Polska. Nabywcą jest Raiffeisen Bank International, jedyny właściciel banku, wartości transakcji nie ujawniono. Na koniec 2015 r. spółka leasingowa miała aktywa warte 7,1 mld zł (wobec 6,5 mld zł w 2014 r.). Przychody firmy w 2015 r. wyniosły 356 mln zł, czyli były podobne jak rok temu, zaś zysk netto wzrósł do 54,2 mln zł z 44,2 mln zł.
- Jednym z efektów sprzedaży spółki leasingowej na rzecz naszego właściciela jest m.in. wzmocnienie kapitałowe na poziomie grupy Raiffeisen Bank Polska. Pamiętajmy, że banki w ostatnich miesiącach zostały zobowiązane do znaczącego zwiększenia współczynników kapitałowych, a jednocześnie w dużym stopniu wydrenowano je z zysków, które wcześniej rok w rok były w zdecydowanej większości przeznaczane na powiększanie funduszy własnych – mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbanku, odnosząc się do podatku bankowego i kosztów ratowania banków spółdzielczych i SKOK-ów. Na koniec 2015 r. wskaźnik łącznego kapitału wyniósł 14,95 proc. i zaś Tier1 – 14,3 proc.
Niedawno podobną transakcję przeprowadziły Getin Noble Bank i Getin Holding, które również sprzedały posiadane przez siebie akcje Getin Leasingu swojemu głównemu inwestorowi, Leszkowi Czarneckiemu, aby wzmocnić swoją pozycję kapitałową.
Zdaniem Czarneckiego niedługo mogą zacząć się urzeczywistniać pesymistyczne scenariusze rysowane przez wielu ekspertów, w których nowe daniny finansowe oraz wyższe wymogi regulacyjne przełożą się negatywnie na możliwość zwiększania akcji kredytowej banków zwłaszcza w odniesieniu do klientów firmowych.
– Ale podkreślam, że dokonana transakcja w żaden sposób nie przekłada się na bezpośrednie relacje między Raiffeisen Polbankiem a Raiffeisen-Leasing Polska. Oba podmioty będą nadal ściśle współpracować, by umacniać zajmowaną obecnie wysoką pozycję w obsłudze małego i średniego biznesu w naszym kraju. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze stale rozszerzanej wspólnej oferty wszechstronnego finansowania inwestycyjnego i obrotowego, również z wykorzystaniem środków unijnych, oraz innych usług finansowych - dodaje Czernecki.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA