fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki będą potwierdzać tożsamość klientów w kontaktach z e-administracją

123RF
Banki będą potwierdzać tożsamość klientów w internetowych kontaktach z administracją. Zaczną od wniosków o świadczenie z 500+.

Podpisana przez 18 banków deklaracja dotycząca przyjmowania wniosków o świadczenia z rządowego programu 500+ opiera się na zasadzie, że odbiorca (w przypadku 500+ to rządowy system Emp@tia) przyjmuje z zaufanego serwera bankowego wniosek i uznaje, że tożsamość osoby go składającej została potwierdzona przez bank.

Najpierw dostęp do ZUS

Ten model będzie wkrótce wykorzystywany do logowania się klienta banku na swoje konto w portalu elektronicznym ZUS (PUE ZUS), z którego obecnie najczęściej korzystają przedsiębiorcy. W pierwszej kolejności umożliwią to PKO BP, mBank i Idea Bank, podobne plany ma też Alior.

– To pierwsza umowa, ale jesteśmy gotowi do rozszerzania tego rozwiązania na kolejne usługi publiczne, gdy będzie to możliwe od strony technicznej i prawnej – mówi Piotr Alicki, wiceprezes PKO BP. – Jest cała grupa platform publicznych i urzędów, które dzięki wykorzystaniu bankowego potwierdzania tożsamości mogą być bardziej dostępne dla obywateli....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA