fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

50-funtowy banknot z Alanem Turingiem trafił do obiegu

PAP
Do obiegu w W. Brytanii wszedł nowy polimerowy banknot 50-funtowy z wizerunkiem Alana Turinga, pioniera komputerowego i specjalisty od złamania szyfru niemieckiej Enigmy, na awersie.

Data emisji zbiegła się z rocznicą urodzin Turinga, genialnego naukowca, zmarłego po samobójstwie w 1954., którego dwa lata wcześniej aresztowano za romans z 19-letnim mężczyzną z Manchesteru i zmuszono do kuracji hormonami. Od zarzutu za obrażę moralności ułaskawiła go królowa dopiero w 2013 r.

Banknot z podobizną Turinga jest zadośćuczynieniem za jego dokonania: przyczynił się do złamania szyfrowanych przez Niemców meldunków maszyną Enigma podczas wojny, pozwalając skrócić ją, następnie odegrał istotną rolę przy projektowaniu pierwszych komputerów w Krajowym Laboratorium Fizycznym, potem na Uniwersytecie Manchesterskim. Jego portret na banknocie jest także wyrazem promowania różnorodności seksualnej— informuje BBC.

Banknot pochodzi z drukarni De La Rue w Essex, która drukuje także wszystkie pozostałe nominały brytyjskie i pieniądze dla innych krajów. Dziennie może wypuszczać 5 mln nowych banknotów, a rocznie 1,3 mld. Mimo malejącego popytu na gotówkę w warunkach pandemii rośnie popyt na banknoty 50-funtowe, bo zwiększa się liczba ludności i ruch turystyczny, a część gromadzi w ten sposób swe oszczędności.

Nowy banknot oznacza, że dotychczasowe papierowe o nominałach 50 i 20 funtów nie będą przyjmowane w sklepach od października, będzie można wymieniać je w urzędach pocztowych i w placówkach Banku Anglii. Stare nominały 50-funtowe wyemitowane w 2011 r. z wizerunkami pionierów napędu parowego Jamesem Wattem i Matthew Boultonem, zostaną wycofane z obiegu do końca września 2022. Banknot 20-funtowy z ekonomistą Alanem Smithem przejdzie do historii w tym samym czasie. Zastąpiła go wersja polimerowa z artystą J. Turnerem, będąca w obiegu od lutego 2020.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA