fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank Anglii obciął niespodziewanie stopy procentowe

Bloomberg
Bank Anglii obniżył niespodziewanie główną stopę procentową z 0,75 proc. do 0,25 proc.

Bank Anglii zwołał w środę pierwsze nadzwyczajne spotkanie od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. i postanowił obniżyć stopy procentowe z 0,75 proc. do 0,25 proc. To najniższy poziom stóp w Wielkiej Brytanii od czasu referendum w sprawie brexitu w 2016 roku.

Jak tłumaczy Bank Anglii, obniżka stóp procentowych ma pomóc brytyjskiej gospodarce osłabionej epidemią koronawirusa.

- Chociaż skala szoku gospodarczego wywołanego przez Covid-19 jest wysoce niepewna, aktywność w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie znacznie spadnie w nadchodzących miesiącach – twierdzi Bank Anglii, cytowany przez agencję Reuters.

Bank Anglii poszedł tym samym śladem amerykańskiego Fedu, który w zeszłym tygodniu nieoczekiwanie ściął stopy procentowe o 50 pb., do przedziału 1-1,25 proc. Była to pierwsza tego typu obniżka ratunkowa od 2008 roku.

Pierwszymi bankami centralnymi na świecie, które zareagowały na epidemię COVID-19 obniżkami stóp, był Bank Rezerw Australii, który obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc., oraz Bank Negara Malaysia, który ściął ją o 25 pb, do 2,5 proc.

Nie wszystkie banki centralne uważają jednak, że cięcie stóp to dobry sposób na załagodzenie skutków pandemii dla gospodarki. Wczoraj prezes szwedzkiego banku centralnego oświadczył, że takie metody nie mają większego sensu, a najważniejsze jest utrzymanie płynności. Riksbank zapowiedział jednocześnie złagodzenie warunków pożyczania pieniędzy bankom oraz zakupu papierów wartościowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA