Banki

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2017

Bloomberg
Ten rok, pomimo rosnących wymagań co do wkładu własnego oraz pnących się w górę marż kredytowych, nie przystopował Polaków w zaciąganiu kredytów hipotecznych.

Sprawdziliśmy więc, w którym banku w grudniu znaleźć można najtańsze kredyty na zakup mieszkania lub domu. Instytucje finansowe przedstawiły swoje oferty dla rodziny z jednym dzieckiem, która chciałaby pożyczyć 300 tys. zł na 25 lat.

Podobnie jak w listopadzie, najniższą ratę w ramach oferty standardowej, bez konieczności zakupu dodatkowych produktów banku, gwarantuje Bank BPS. Miesięczne obciążenie z tytułu zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego Mój Dom wzrosło jednak 1 350 zł do 1 505,1 zł. Hipotekę zaciągnąć można na 30 lat. Bank BPS finansuje do 90 proc. wartości nieruchomości.

Na drugą pozycję wskoczyły PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny. Wyliczona przez nich rata, to 1 537,4 zł. Oferowany przez obie instytucje kredyt zaciągnąć można na okres nawet 35 lat. PKO wymaga od klientów 10 proc. wkładu własnego.

W Banku Pocztowym, bez zmian w stosunku do miesiąca poprzedniego – miesięczna rata kredytu mieszkaniowego wyniosła 1 537,5 zł. Klient musi mieć jednak minimum 20 proc. środków własnych na pokrycie pełnej wartości nabywanego lokum.

Bez zmian również w Banku Ochrony Środowiska. Rata kształtuje się na poziomie 1 585,17 zł. Takim kredytem sfinansować można w BOŚ-u 90 proc. wartości nieruchomości. Spłatę zobowiązania bank rozkłada na okres 35 lat.

Spadła cena kredytu oferowanego przez Raiffeisen Polbank. W grudniu bank wyliczył miesięczną ratę na poziomie 1 601,79 zł (wcześniej 1 637 zł).  Maksymalny okres kredytowania w Raiffeisen Polbank wynosi 30 lat. Bank finansuje zakup nieruchomości w 80 procentach.

O kilka złotych więcej od Raiffeisen Polbank, za pożyczenie 300 tys. zł na 25 lat, liczy sobie eurobank. Rata w tej instytucji wynos 1 609 zł miesięcznie. Bank udziela finansowania na okres maksimum 30 lat. Wymaga przy tym minimum 10 proc. wkładu własnego.

Swoich wyliczeń w grudniu nie zmienił Bank Zachodni WBK. Rata kredytu na zakup mieszkania czy domu w tym banku wynosi 1 613 zł. Można go zaciągnąć na 30 lat, mając minimum 10 proc. wkładu własnego.

Około 1 640 zł miesięcznie będą spłacać ci, którzy zaciągną kredyt w ING Banku Śląskim lub Citi Handlowym. W obu bankach raty zmalały odpowiednio o 1 zł i około 50 zł miesięcznie.  Maksymalny okres kredytowania w ING wynosi  35 lat, o 5 lat krótszy jest w Citi Handlowym. Oba banki wymagają minimum 20 proc. wkładu własnego.

Taką samą ratę jak w listopadzie podał Bank Millennium – liczy sobie 1 655,6 zł miesięcznie. Oferuje 35 letni okres spłaty i finansowanie do 90 proc. wartości nieruchomości.

Najgorzej wypadają kredyty hipoteczne od mBanku,  Alior Banku, Credit Agricole i Pekao SA. W tych instytucjach, za 25 letni kredyt w kwocie 300 tys. zł trzeba płacić miesięcznie od 1705 zł do 1 828 zł.

Jak zwykle na tle rat kredytów w ramach oferty standardowej lepiej wypadają raty kredytów  połączonych z innymi produktami banków. Pamiętać jednak należy, że klienci, którzy zdecydują się np. zakup konta z kartą i wydadzą deklarację wpływów albo wykupią dodatkowe ubezpieczenie lub kartę kredytową będą musieli również za te produkty płacić. Różnica jest taka, że okres w jakim będą ponosili dodatkowe koszty może być przez bank wyznaczony np. tylko na 5 najbliższych lat od momentu zaciągnięcia hipoteki.

W ramach ofert wiązanych (cross- sell) najatrakcyjniejszą ofertę, pomimo podwyżki raty z 1 270 zł do 1 427 zł, ma ponownie Bank BPS.

O niespełna 60 zł miesięczne więcej trzeba zapłacić w PKO Banku Polskim, PKO Banku Hipotecznym oraz Raiffeisen Polbank.  Od 1 481 zł do 1 487 zł.

Blisko 1 500 zł miesięcznie zapłacą również klienci Banku Pekao SA (bank finansuje do 90 proc. wartości nieruchomości, spłatę zadłużenia rozkłada na maksymalnie 30 lat), ING Banku Śląskiego i BGŻ BNP Paribas. Ten ostatni wymaga 20 proc. wkładu własnego, Kredyt mieszkaniowy z niską marżą spłacać można przez 30 lat.

Najmniej korzystną ofertę w dalszym ciągu ma Alior Bank. Kredyt Megahipoteka  w opcji z ubezpieczeniem na życie kosztuje około 1 585 zł miesięcznie (oferowany jest na 30 lat).

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL