fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pakiet Bazylea III możliwy w grudniu

Bloomberg
Kierownictwo komitetu bazylejskiego zrzeszającego organy nadzoru sektora bankowego na świecie zapowiedziało posiedzenie 7 grudnia, co może zwiastować umowę o nowych przepisach dla banków po długich negocjacjach.

Francja była dotąd największym przeciwnikiem przyjęcia nowych przepisów nazywanych Bazylea III, które mogą zmusić niektóre banki do zwiększenia jeszcze bardziej kapitału własnego dla uniknięcia nowego kryzysu finansowego, a osoby związane z negocjowaniem tego pakietu mówiły, że organ kierowniczy komitetu bazylejskiego nie zbierze się, dopóki nie dojdzie do nieformalnego zawarcia porozumienia.

Organ nadzorczy komitetu bazylejskiego, grupa prezesów banków centralnych i szefów urzędów kontroli bankowej GHOS zbierze się 7 grudnia w siedzibie EBC we Frankfurcie, po posiedzeniu przewidziano konferencję prasową. Przewodniczącym GHOS jest Mario Draghi. Sekretarz komitetu bazylejskiego William Coen powiedział w październiku, że jego członkowie dotarli do „ostatnich metrów tego maratonu, a linię mety już widać. To będzie dość wyraźny rezultat”.

Andreas Dombrest reprezentujący Niemcy w tych negocjacjach stwierdził w ubiegłym tygodniu, że Bundesbank i urząd nadzoru finansowego BaFin popierają mimo zastrzeżeń ostatnią kompromisową propozycję, stawiającą Francję w izolacji i pod presją. Paryż obawia się, że nowe przepisy ukarzą banki europejskie, szczególnie francuskie.

Prezes Banku Francji, Francois Villeroy de Galhau poproszony o potwierdzenie, czy zapowiedź posiedzenia GHOS oznacza zawarcie porozumienia odesłał dziennikarzy do swej wypowiedzi z pobytu w Londynie. — Pragnę i mam wielką nadzieję, że uda nam się wkrótce dojść do słusznego i rozsądnego porozumienia — powiedział wtedy.

Bazylea III jest przedstawiana jako reakcja organów nadzoru na świecie na międzynarodowy kryzys finansowy z 2007-9 r., który zmusił kraje do korzystania z pieniędzy podatników na ratowanie banków z niedostatecznym kapitałem własnym. Przewidziane w tym pakiecie posunięcia są już zasadniczo stosowane, komitet bazylejski stara się od ponad roku wprowadzić ostatnie elementy umowy.

Rozważany kompromis o tych elementach określa pułap funduszy własnych narzucany bankom, także tym, które używają swojego wewnętrznego modelu wyliczania tej ochronnej puli i oceny jakości swych aktywów. Skutki wdrażania tych elementów przez instytucje finansowe mogą ulec złagodzeniu dzięki stopniowemu wprowadzaniu ich w życie. Nowe reguły mogą więc nabrać mocy obowiązującej dopiero za kilka lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA