Jest to oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Decyzja o ustanowieniu muzeum w Łebie zapadła jeszcze w 1945 r., lecz od tamtego czasu nie udało się tego pomysłu zrealizować.

Przez te wszystkie lata różne budynki w mieście pojawiały się w planach zagospodarowania jako przeznaczone do przekazania na cele muzealne. Jednak dzięki temu, iż tamte starania nie przyniosły skutku, można dziś realizować ten wspaniały projekt.

Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego to propozycja jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. Dynamiczna forma budzi skojarzenia z działaniem wiatru. Wygięcie żaluzji stanowi dominantę elewacji frontowej i jest zaproszeniem do środka budynku. Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin podkreśla nautologiczny charakter nowego oddziału NMM.

Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal, w jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. Kolejne sale będą przeznaczone na obiekty wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych.

Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.