fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Pół zwierzęta, pół ludzie na malowidłach sprzed 44 tys. lat

AFP
Malowidła skalne, znalezione na ścianach jaskini w Indonezji mają 44 tys. lat i przedstawiają polowanie na bawoły prowadzone przez istoty będące skrzyżowaniem zwierzęcia z człowiekiem - czytamy w BBC.

Polujący używają włóczni i czegoś, co przypomina liny. Niektórzy badacze twierdzą, że malowidło może przedstawiać najstarszą opowiedzianą przez człowieka historię.

O znalezisku pisze na łamach magazynu "Nature" archeolog Adam Brumm z Australii.

Brumm relacjonuje, że po raz pierwszy zauważył rysunki dwa lata temu, za sprawą kolegi z Indonezji, który przesłał mu ich zdjęcia.

Rysunki z jaskini w Indonezji nie są najstarsze na świecie. W ubiegłym roku archeolodzy odkryli na fragmencie skały z RPA rysunek wykonany przez człowieka 73 tys. lat temu.

Malowidła, o których pisze Brumm, znajdują się w jaskini nazwanej Leang Bulu'Sipong 4, na południu wyspy Celebes. Rysunek ma prawie pięć metrów szerokości i przedstawia bawoły z gatunku anoa oraz dzikie świnie, które występują na wyspie.

Pomiędzy zwierzętami widać istoty, które przypominają ludzi, ale mają też zwierzęce cechy - np. ogony.

Jeden z fragmentów malowidła przedstawia bawoła otoczonego przez pół zwierzęta, pół ludzi dzierżących włócznie.

- Nigdy czegoś takiego nie widziałem - przyznaje Brumm. - Nigdy wcześniej nie znaleźliśmy w tym regionie rysunku przedstawiającego scenę z polowania - dodaje.

Inni badacze twierdzą jednak, że malunek może nie przedstawiać jednej historii lecz być zbiorem rysunków wykonanych w różnym czasie.

Na Celebes znajduje się co najmniej 242 jaskiń w których znaleziono malowidła naskalne. Co roku odnajdywane są nowe rysunki.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA