Taką rewelacyjną informację zawiera artykuł opublikowany na łamach najnowszego numeru specjalistycznego pisma naukowego „Journal of Applied Physic".
Z tezą taką wystąpili naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego, Mechaniki i Optyki (ITMO) w Sankt Petersburgu, zespołem kierował prof. Andrej Jewlukin.
Piramida w Gizie nie przestaje zaskakiwać badaczy. Po niedawnym odkopaniu u jej podnóża dwóch domostw sprzed 4,5 tys. lat (podobnie jak wiek piramidy Cheopsa), tym razem niespodzianka kryje się w samej piramidzie.
Badacze stwierdzili, że komory w jej wnętrzu oraz podstawa zdolne są do koncentrowania energii elektromagnetycznej.
Starożytne fale
Taką informację o wyraźnie ezoterycznym wydźwięku podali profesjonalni uczeni, którzy z natury rzeczy działają w duchu pragmatyzmu i trzymają się faktów. „Zastosowanie metod współczesnej fizyki do badania właściwości piramid jest ważne i owocne. Umożliwi to dokonanie nowych odkryć i uzyskanie nowych informacji o tych niezwykłych obiektach" – stwierdzają autorzy artykułu w „Journal of Applied Physic". Aby móc analizować zachowanie się fal w piramidzie, badacze najpierw ocenili sposób, w jaki fale radiowe wywołują zjawisko rezonansu wewnątrz tej monumentalnej struktury.
– Przyjęliśmy następujące założenia: nie istnieje żadna nieznana komora wewnątrz obiektu, zaś budulec piramidy o właściwościach zwykłego wapienia został rozmieszczony jednolicie tak wewnątrz, jak i na zewnątrz piramidy – wyjaśnia prof. Andrej Jewlukin.
W oparciu o te założenia, badacze stworzyli model odpowiedzi elektromagnetycznej egipskiego monumentu i oszacowali sposób, w jaki fale rozchodzą się i są absorbowane wewnątrz piramidy. Rezultatem tych poczynań jest stwierdzenie, że pola elektromagnetyczne skoncentrowane są u jej podstawy, ale także na poziomie komór w jej wnętrzu. Stwierdzenie to, choć zaskakujące, nie oznacza jednak, że budowniczowie piramidy Cheopsa opanowali już wtedy wszystkie subtelności elektromagnetyzmu. Raczej mamy w tym przypadku do czynienia ze szczególnym zbiegiem okoliczności.
Archeologia inaczej
– Mimo że to studium sprawia wrażenie niezbyt konwencjonalnego, trzeba przypomnieć, że metody współczesnej fizyki były już stosowane. do badania wielkiej piramidy w Gizie i doprowadziły do odkrycia w niej zupełnie nowej struktury. Ponieważ jednak to studium jest całkowicie teoretyczne, trudno jest przewidzieć, do czego ono doprowadzi – komentując prace rosyjskich naukowców powiedziała prof. Antonija Grubisic-Cabo z Monash University w Melbourne.
Nowoczesny bóg
Poza aspektem archeologicznym rosyjskie badania mogą się okazać przydatne w całkiem innej dziedzinie – chodzi o nanocząstki.
– Poszukując materiału o odpowiednich właściwościach elektromagnetycznych, moglibyśmy uzyskać piramidalne nanocząstki przydatne do praktycznego zastosowania w nanoczujnikach i wydajnych ogniwach słonecznych – podkreśla dr Polina Kapitenowa, badaczka z petersburskiego ITMO. Jeżeli do tego dojdzie dzięki badaniom egipskich piramid, będzie to wskazówka, że moc starożytnego egipskiego boga słońca Ra istnieje nie tylko w egipskiej mitologii.