fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Wielka tajemnica z czasów faraona

shutterstock
Piramida Cheopsa w Gizie pod Kairem, największa na świecie, potrafi koncentrować energię elektromagnetyczną.

Taką rewelacyjną informację zawiera artykuł opublikowany na łamach najnowszego numeru specjalistycznego pisma naukowego „Journal of Applied Physic".

Z tezą taką wystąpili naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego, Mechaniki i Optyki (ITMO) w Sankt Petersburgu, zespołem kierował prof. Andrej Jewlukin.

Piramida w Gizie nie przestaje zaskakiwać badaczy. Po niedawnym odkopaniu u jej podnóża dwóch domostw sprzed 4,5 tys. lat (podobnie jak wiek piramidy Cheopsa), tym razem niespodzianka kryje się w samej piramidzie.

Badacze stwierdzili, że komory w jej wnętrzu oraz podstawa zdolne są do koncentrowania energii elektromagnetycznej.

Starożytne fale

Taką informację o wyraźnie ezoterycznym wydźwięku podali profesjonalni uczeni, którzy z natury rzeczy działają w duchu pragmatyzmu i trzymają się faktów. „Zastosowanie metod współczesnej fizyki do badania właściwości piramid jest ważne i owocne. Umożliwi to dokonanie nowych odkryć i uzyskanie nowych informacji o tych niezwykłych obiektach" – stwierdzają autorzy artykułu w „Journal of Applied Physic". Aby móc analizować zachowanie się fal w piramidzie, badacze najpierw ocenili sposób, w jaki fale radiowe wywołują zjawisko rezonansu wewnątrz tej monumentalnej struktury.

– Przyjęliśmy następujące założenia: nie istnieje żadna nieznana komora wewnątrz obiektu, zaś budulec piramidy o właściwościach zwykłego wapienia został rozmieszczony jednolicie tak wewnątrz, jak i na zewnątrz piramidy – wyjaśnia prof. Andrej Jewlukin.

W oparciu o te założenia, badacze stworzyli model odpowiedzi elektromagnetycznej egipskiego monumentu i oszacowali sposób, w jaki fale rozchodzą się i są absorbowane wewnątrz piramidy. Rezultatem tych poczynań jest stwierdzenie, że pola elektromagnetyczne skoncentrowane są u jej podstawy, ale także na poziomie komór w jej wnętrzu. Stwierdzenie to, choć zaskakujące, nie oznacza jednak, że budowniczowie piramidy Cheopsa opanowali już wtedy wszystkie subtelności elektromagnetyzmu. Raczej mamy w tym przypadku do czynienia ze szczególnym zbiegiem okoliczności.

Archeologia inaczej

– Mimo że to studium sprawia wrażenie niezbyt konwencjonalnego, trzeba przypomnieć, że metody współczesnej fizyki były już stosowane. do badania wielkiej piramidy w Gizie i doprowadziły do odkrycia w niej zupełnie nowej struktury. Ponieważ jednak to studium jest całkowicie teoretyczne, trudno jest przewidzieć, do czego ono doprowadzi – komentując prace rosyjskich naukowców powiedziała prof. Antonija Grubisic-Cabo z Monash University w Melbourne.

Nowoczesny bóg

Poza aspektem archeologicznym rosyjskie badania mogą się okazać przydatne w całkiem innej dziedzinie – chodzi o nanocząstki.

– Poszukując materiału o odpowiednich właściwościach elektromagnetycznych, moglibyśmy uzyskać piramidalne nanocząstki przydatne do praktycznego zastosowania w nanoczujnikach i wydajnych ogniwach słonecznych – podkreśla dr Polina Kapitenowa, badaczka z petersburskiego ITMO. Jeżeli do tego dojdzie dzięki badaniom egipskich piramid, będzie to wskazówka, że moc starożytnego egipskiego boga słońca Ra istnieje nie tylko w egipskiej mitologii.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA