Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 28 marca przez przedstawicieli Muzeum Kon-Tiki w Oslo i przedstawicielami ministerstwa kultury Chile (Wyspa Wielkanocna należy do tego państwa) w czasie ceremonii w Santiago. Podpisanie porozumienia odbyło się w ramach wizyty w Chile króla Haralda V.
Wśród zwróconych przedmiotów znajdują się rzeźby i kości przodków Rapa-Nui, pierwszych mieszkańców Wyspy.
- W naszym wspólnym interesie jest, aby te przedmioty zostały zwrócone i, przede wszystkim, trafiły do dobrze wyposażonego muzeum - powiedział dyrektor Muzeum Kon-Tiki, Martin Biehl.
Biehl dodał jednak, że proces zwrotu artefaktów musi zająć trochę czasu.
Rodzina Heyerdahla podkreślała, że on sam chciał zwrócić przedmioty zabrane w czasie jego ekspedycji, które są wystawiane w muzeum w Oslo. W ceremonii podpisania porozumienia między muzeum w Oslo a ministerstwem kultury Chile brał udział syn podróżnika, który w wieku 17 lat brał udział w jednej z jego wypraw w 1955 roku.
- Zwrot wypełnia obietnicę ojca złożoną Rapa-Nui, że przedmioty (zabrane z Wyspy) zostaną zwrócone, po tym jak zostaną zbadane - podkreślił.
Sam Heyerdahl zmarł w 2002 roku w wieku 87 lat.
Minister kultury Chile Consuelo Valdes podkreślił, że zadaniem jego resortu jest "odpowiedź na usprawiedliwione żądania Rapa-Nui, którzy chcą odzyskać swoje kulturowe dziedzictwo".