fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Norwegia odda mieszkańcom Wyspy Wielkanocnej kości przodków

AFP
Norwegia zwróci tysiące artefaktów wywiezionych z Wyspy Wielkanocnej przez etnografa i podróżnika Thora Heyerdahla w czasie jego podróży transpacyficznych w latach 50-tych - informuje thelocal.no.

Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 28 marca przez przedstawicieli Muzeum Kon-Tiki w Oslo i przedstawicielami ministerstwa kultury Chile (Wyspa Wielkanocna należy do tego państwa) w czasie ceremonii w Santiago. Podpisanie porozumienia odbyło się w ramach wizyty w Chile króla Haralda V.

Wśród zwróconych przedmiotów znajdują się rzeźby i kości przodków Rapa-Nui, pierwszych mieszkańców Wyspy.

- W naszym wspólnym interesie jest, aby te przedmioty zostały zwrócone i, przede wszystkim, trafiły do dobrze wyposażonego muzeum - powiedział dyrektor Muzeum Kon-Tiki, Martin Biehl. 

Biehl dodał jednak, że proces zwrotu artefaktów musi zająć trochę czasu.

Rodzina Heyerdahla podkreślała, że on sam chciał zwrócić przedmioty zabrane w czasie jego ekspedycji, które są wystawiane w muzeum w Oslo. W ceremonii podpisania porozumienia między muzeum w Oslo a ministerstwem kultury Chile brał udział syn podróżnika, który w wieku 17 lat brał udział w jednej z jego wypraw w 1955 roku. 

- Zwrot wypełnia obietnicę ojca złożoną Rapa-Nui, że przedmioty (zabrane z Wyspy) zostaną zwrócone, po tym jak zostaną zbadane - podkreślił.

Sam Heyerdahl zmarł w 2002 roku w wieku 87 lat.

Minister kultury Chile Consuelo Valdes podkreślił, że zadaniem jego resortu jest "odpowiedź na usprawiedliwione żądania Rapa-Nui, którzy chcą odzyskać swoje kulturowe dziedzictwo". 

Mieszkańcy Wyspy domagają się od dawna również zwrotu Hoa Hakananai, kamiennego posągu z British Museum. Rzeźba została wywieziona przez kapitana brytyjskiej fregaty w 1868 roku i przekazana królowej Wiktorii.

Źródło: thelocal.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA