Inne oblicze neandertalczyków: Mieli dłonie zegarmistrzów

Neandertalczyk miał dłonie zegarmistrza a nie kamieniarza - dowodzą najnowsze badania.

Aktualizacja: 02.10.2018 16:50 Publikacja: 02.10.2018 16:47

Inne oblicze neandertalczyków: Mieli dłonie zegarmistrzów

Foto: Fotolia

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, morfologia dłoni tych ludzi świadczy o ich predyspozycji raczej do precyzyjnych ni z do siłowych prac.

Pozory mylą

Gatunek ten zniknął z powierzchni Ziemi około 30 000 lat temu. Antropolodzy wyróżnili go na podstawie kopalnych kości w drugiej połowie XIX wieku. Dziś nie ma już wątpliwości, że był to gatunek ludzki, kuzyn Homo sapiens, ale przez całe dziesięciolecia uważano neandertalczyków za tępych osiłków, troglodytów, pod względem inteligencji pozostających daleko w tyle za ludźmi współczesnymi.
Jednak w miarę dokonywanych odkryć archeologicznych, obraz ten stopniowo ulegał zmianie. Najnowszy artykuł na ten temat, jaki ukazał się na łamach "Science Advances" dodaje kolejną pozytywną cechę. Autorzy artykułu, naukowcy niemieccy z Uniwersytetu w Tybindze, zbadali strukturę ramion i dłoni neandertalczyków. Doszli do wniosku, że byli oni lepiej wyposażeni przez naturę do prac precyzyjnych niż siłowych.

Ze względu na masywne kości ramion i szerokie miejsca przyczepów mięśniowych uważano, że tryb życia, jaki prowadził neandertalczyk, wymagał przede wszystkim  używania siły fizycznej. jednak nowe metody analizy umożliwiły stwierdzenie, że jest ton prawdopodobnie pogląd błędny.

- Opracowaliśmy innowacyjna metodę pozwalająca rozpoznawać rodzaj aktywności, jaką  dany człowiek prowadził przez większość życia. Metoda polega na obserwowaniu, drobiazgowym badaniu stref przyczepów mięśniowych na kościach ręki - ramienia i dłoni. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, posługujemy się trójwymiarowymi modelami kości i przyczepów - wyjaśnia Katerina Harvati, współautorka artykułu.

Precyzja oka i ręki

Analizy porównawczej dokonano na sześciu szkieletach neandertalskich i sześciu prahistorycznych ludzi Homo sapiens pochodzących z Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Wyniki analizy dostarczają anatomicznego dowodu na zręczność, manualną  sprawność naszych wymarłych kuzynów. Wyniki te dobrze pasują do rezultatów uzyskiwanych podczas wykopalisk archeologicznych wskazujących, że neandertalczycy wytwarzali i używali wyspecjalizowanych, precyzyjnych narzędzi z kości i krzemienia, przytwierdzanych do drewnianych rękojeści klejącą masą uzyskiwaną żywicy brzozowej. Potrafili także splatać sznury i tworzyć malowidła (od niedawna wiadomo, że najstarsze rysunki niesłusznie przypisywano Homo sapiens).

- Należy podkreślić, że że wyniki naszych badań znakomicie pasują do niektórych bardzo małych narzędzi krzemiennych znajdywanych w pobliży neandertalskich szczątków. Te drobne narzędzia, zrobione z tak zwanych odłupków - uzyskuje się je delikatnie i umiejętnie uderzając bryłkę krzemienia - wymagały niewątpliwie precyzji i delikatnej ręki. Na żadnych z sześciu neandertalskich szczątków, jakie zbadaliśmy,  nie stwierdziliśmy śladów świadczących o tym, że ludzie ci wykonywali głównie prace wymagające dużej siły manualnej - podkreśla Katerina Harvati.

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, morfologia dłoni tych ludzi świadczy o ich predyspozycji raczej do precyzyjnych ni z do siłowych prac.

Pozory mylą

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archeologia
Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archeologia
Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"
Archeologia
We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie
Archeologia
Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat
Archeologia
Szwajcaria. Detektorysta znalazł na polu marchwi biżuterię sprzed 3,5 tysiąca lat