Domostwom w okolicy miejscowości Shawbak  towarzyszą zagrody pasterskie. Do tej pory naukowcy niewiele wiedzieli o dziejach tego regionu w tak wczesnym okresie historii. Ich uwagę przykuły przede wszystkim fragmenty kamiennych murów. Młodsze domostwa wznoszono na planie prostokąta, starsze - owalu. Ich górna część była wykonywana z materiałów organicznych. W środku znajdowały się paleniska i jamy, w których przechowywano zboże. Domostwom towarzyszyły zagrody, w których hodowano zwierzęta. Ich mury - w przeciwieństwie do zabudowań mieszkalnych - są mniej starannie wykonane a ich kształt nie jest regularny.

Archeolodzy odkryli też wyposażenie, używane przez mieszkańców domostw, były to kamienie żarnowe służące do ręcznego mielenia zboża, narzędzia krzemienne - noże i wkładki umieszczane w drewnianych sierpach oraz skorupy po naczyniach ceramicznych. Polscy archeolodzy rozpoczęli również wykopaliska na drugim stanowisku, w rejonie miasta At-Tafila, gdzie odsłonili osadę sprzed 8 tysięcy lat.

Badaniami w Jordanii kieruje dr Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytety Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach tych prac archeolodzy próbują prześledzić szlaki dawnych kupców i lokalne mechanizmy wymiany. Południowa Jordania to interesujący teren, tam znajdowała się stolica państwa nabatejskiego - Petra, i przebiegała tzw. Droga Królewska.