fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa farm wiatrowych: nowelizacja w zakresie złagodzenia reguły 10h

Fotorzepa, Piotr Wittman
Planowane jest uelastycznienie regulacji ustawowej, która umożliwi zainteresowanym energetyką wiatrową gminom wyznaczanie lokalizacji elektrowni w miejscowym planie zagospodarowania według łagodniejszych reguł, co wpłynie też na krąg stron postępowania.

Ustawa z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w art. 4 wprowadziła kontrowersyjną zasadę, że odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane elektrownie wiatrowe od budynków mieszkalnych lub budynków o funkcji mieszanej, musi być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej.

Czytaj także:

Farmy wiatrowe – czas liczyć straty i żądać odszkodowania

Zasada 10h na skutek protestów

Potocznie przepis ten określa się mianem „zasady 10h". Przepis ten był pokłosiem licznych protestów mieszkańców w związku z upowszechnianiem się inwestycji w zakresie farm wiatrowych. Niestety, regulacja ta miała na celu uzyskanie efektu mrożącego w zakresie lądowej energetyki wiatrowej, co się udało. Wynika to z faktu, że biorąc pod uwagę wysokość elektrowni wiatrowych, które zazwyczaj mają 150 m i więcej wysokości, terenów oddalonych od zabudowań mieszkalnych i mieszanych w odległości 1500 m i więcej naprawdę jest niewiele. Obe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA