fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

Obchody Dnia Niepodległości w Polsce

materiały prasowe
Biegi, marsze, parady, msze, koncerty - w całym kraju trwają obchody 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Gdańsku uroczystości zaczęły się przed godz.10 XV Paradą Niepodległości. Najpierw było przemówienie, a później patriotyczna kolumna wyruszyła ulicami: Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną - Kowalską pod pomnik króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym.

Po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym przed godz.12 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Została też przygotowana biała tablica, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W wielu gdańskich klubach czy restauracjach oznaczonych barwami biało- czerwonymi odbędzie się „Wieczór Niepodległości". Będą w nich serwowane „dania narodowe w specjalnych cenach."

Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża i Bractwo Przygody Almanak zapraszają na towarzyszącą paradzie grę miejską pt. „Z mapą po Gdańsku w Święto Niepodległości". Dla chętnych przygotowane zostaną trzy warianty tras.

W Sopocie odbędzie się IV strażacki przejazd samochodów zabytkowych i rowerów. Zbiórka uczestników rowerowej parady niepodległości o godz. 12.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem straży pożarnej. O godz. 13.30 peleton przyłączy się do przejazdu pojazdów zabytkowych organizowanego przez straż pożarną.

Po paradzie na Placu Przyjaciół Sopotu odbędzie się VII edycja akcji „Światełko dla Polski", podczas której rodziny wysyłają do nieba białe i czerwone lampiony, do których przyczepią życzenia dla Polski.

O godz. 16 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów sopockich szkół oraz Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Zakończy go wspólne odśpiewanie hymnu. Później ok. godz. 17.15, po nim nastąpi przejście na plażę w okolice Teatru Atelier, skąd lampiony zostaną wypuszczone w powietrze.

A o godz.18 w kościele garnizonowym pw. Św. Jerzego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

W Katowicach oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz.10 występem orkiestry oraz chóru uczniów X LO przed archikatedrą Chrystusa Króla na placu Bolesława Chrobrego. Po nim o godz.10.30 w świątyni odbędzie się msza w intencji Ojczyzny, celebrowana przez abp. Wiktora Skworca.

O godz. 12.10 - przejście pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości: apel pamięci, salwę honorową, złożenie kwiatów, defiladę, występ orkiestry dętej. O 13.30 na placu Sejmu Śląskiego – świąteczny piknik, gdzie odbędzie się m.in. pokaz sprzętu służb mundurowych, pokaz pierwszej pomocy i promocja numeru 112, poczęstunek grochówką.  W Chorzowie na Stadionie Śląskim o godz.11 rozpocznie się piknik militarny.

W Krakowie uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po ceremoniale wojskowym i uroczystym apelu złożono wieńce przez oficjalne delegacje. Kwiaty złożono też przed Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

O godz. 11 w Katedrze Wawelskiej rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Po niej wyruszy pochód patriotyczny przejdzie na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim zostaną złożone kwiaty.

Później uczestnicy przejdą ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie ok. godz. 13 odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej, a zespół Cracovia Danza poprowadzi tradycyjny polski taniec – poloneza. O godz.17 na Rynku Głównym odbędzie się 66. Lekcja Śpiewania polskich pieśni patriotycznych.

W Lublinie o godz.10 rozpoczęła się w Archikatedrze msza w intencji Ojczyzny. Po niej ok. godz. 11.30 uczestnicy przejdą na plac Zamkowy, gdzie o godz. 11.45 odbędą się oficjalne uroczystości: podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe, wręczenie awansów wojskowych, apel pamięci, salwa honorowa, koncert orkiestry wojskowej.

Przewidziano też defiladę kompanii honorowych, jazdy konnej oraz pojazdów historycznych. Imprezy towarzyszące to m.in.: prezentacja grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych oraz wystawa sprzętu służb mundurowych.

Poza tym na godz.14 zaplanowano w ratuszu przy placu Łokietka wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a o godz. 17 spod gmachu Poczty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu wystartuje - „Mila Niepodległości". W Lublinie przewodnicy PTTK zorganizowali też spacer szlakiem niepodległościowym. Zbiórka o godz. 13.30 przy pomniku lwa na placu Zamkowym.

W Łodzi uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.30 przed Bazyliką Archikatedralną. Mszę świętą będzie celebrował nowy metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. Po niej odbędą się m.in. zmiana warty i Niepodległościowy Apel Pamięci przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Wystrzelona zostanie również salwa honorowa.

W Poznaniu uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Farze. Po jej zakończeniu nastąpi przejście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na Plac Wolności. Tam, o godzinie 10:00, rozpoczął się koncert. Główne uroczystości z ceremoniałem wojskowym są przewidziane na 10.30.

Oprócz oficjalnych obchodów, związanych ze Świętem Niepodległości, CK Zamek organizuje Imieniny Ulicy Św. Marcin. W al. Niepodległości, od ul. Św. Marcin do ul. Fredry odbędzie się „Kiermasz rogala", gdzie blisko 100 wystawców pokaże wyroby rękodzieła i tradycyjne rogale świętomarcińskie.

O godz.13.30 zaplanowano przemarsz od Ronda Kaponiera do CK Zamek. To będzie korowód złożony z 300 uczestników, ze świętym Marcin na koniu, w asyście rzymskich legionistów. Po nim na scenie przed CK Zamek odbędą się koncerty m.in. Orkiestry Prowincjonalnej, czy zespołu Raz Dwa Trzy.

We Wrocławiu odbędzie się dziś Bieg Niepodległości... z Wąsem. Wystartuje o godz.11.11 z terenu Stadionu Olimpijskiego. Weźmie w nim udział ok 1,5 tys. biegaczy. Bieg odbędzie się na dystansie 10 km. Jego trasa przebiega wokół terenów Stadionu Olimpijskiego. Każdy z uczestników będzie biegł z wąsami - prawdziwymi lub sztucznymi, dołączonymi do pakietu startowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA