fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

99. rocznica odzyskania niepodległości - relacja na żywo

PAP
Polska świętuje 99. rocznicę odzyskania niepodległości - relacjonujemy najważniejsze wydarzenia dnia.

22:14

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson złożył na Twitterze życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. Podkreślił historyczne więzi między dwoma krajami. "Moje najlepsze życzenia dla wszystkich obchodzących 99. rocznicę polskiej niepodległości. Wielka Brytania ma historyczne więzi z tym wspaniałym sojusznikiem, a dzisiaj nasze relacje są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał.

 

21:06

 

20:58

Według policji w Marszu Niepodległości wzięło udział 60 tys. osób, według stołecznego ratusza - 30 tys.

20:14

Ponad 30 tys. białych i czerwonych zniczy zapalili na cmentarzu Rossa w Wilnie uczniowie z dolnośląskich szkół i delegacja kresowiaków. To obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez fundację Studio Wschód, ratującą polskie cmentarze na Kresach dawnej RP.

20:12

Ponad 80 biegów dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się od Bałtyku do Tatr. Wzięło w nich udział ok. 80 tys. osób. Rekordowa frekwencja była w Warszawie, gdzie odnotowano na mecie 15 465 osób. Blisko 10 tys. ukończyło zawody w Poznaniu.

PAP, Bartłomiej Zborowski

20:01

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli. - Polskość i duma z bycia Polakiem została przechowana przez pokolenia naszych praojców - powiedział w 99. rocznicę prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, prowadzili pracę organiczną i kultywowali polską tradycję - mówił.

19:46

Relację z przemówienia prezesa PiS w Krakowie można znaleźć tutaj.

19:22

Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w sobotę w Grodnie, na Białorusi. W programie uroczystości, zorganizowanej przez nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi, była m.in. uroczysta akademia i występy chórów. W akademii wystąpiły dzieci z polskiej szkoły społecznej przy ZPB.

19:15

- Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii, Żydom zapłacono, wielu narodom zapłacono, a nam nie; musimy odrzucić mikromanię, która kazała nam się z tym godzić - mówił Kaczyński.

19:05

- Lech Kaczyński rozpoczął proces odbudowy polskiego patriotyzmu. Patriotyzmu, który był fałszowany w czasach PRL-u i niszczony po roku 1989 - stwierdził prezes PiS. - My musimy ten proces kontynuować na różnych poziomach: w działaniach oświaty, w przebudowie przestrzeni publicznej - dodał.

19:00

- Potrzebujemy wspólnoty, bez niej nasze państwo i naród nie będą odnosić sukcesów i wpisywać się w historię Europy i świata - podkreślił prezes PiS.

18:55

- Pamięć o bitwach, jest tym co konsoliduje wspólnotę, której potrzebujemy - mówi w Krakowie Jarosław Kaczyński. - Zasługujemy na wiele, jesteśmy wielkim europejskim narodem - dodaje.

 

18:49

Tymczasem w Krakowie:

 

18:45

Przed godz.18 uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzili się na błoniach stadionu PGE Narodowy, gdzie ze sceny wysłuchali przemówień organizatorów i weteranów. W trakcie śpiewano pieśni religijne. Manifestacje kończy koncert pieśni patriotycznych. Na scenie ustawionej na błoniach stadionu PGE Narodowy przemawiali organizatorzy i weterani uczestniczący w manifestacji.

Głos zabrał m.in. żołnierz Związku Jaszczurczego, więzień Pawiaka i niemieckich obozów koncentracyjnych Leszek Zabłocki. - Tylko Polska Rzeczpospolita narodowa przyniesie nam bezpieczeństwo i wolność. Polska Rzeczpospolita zawsze była związana z kręgiem kultury łacińskiej, pomostem tej kultury był Kościół Rzymskokatolicki. Stąd hasło marszu: "My chcemy Boga" - powiedział. Jego przemówieniu towarzyszył pokaz sztucznych ogni. Na scenie wystąpił również kombatant Armii Krajowej Jerzy Nowicki. Przekonywał młodych ludzi do szanowania i bronienia Rzeczpospolitej w obliczu różnych zagrożeń. - Jesteście już w wolnej Polsce, pamiętajcie Polska to wasza matka, którą trzeba szanować i bronić w różnych zagrożeniach. Mamy dużo zdrajców, którzy Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi, to jest hańba. Wasz obowiązek patriotyczny bronić polski za wszelką cenę - mówił Nowicki. Po tych słowach uczestnicy zaczęli skandować: "Bóg, honor i ojczyzna".

- Cieszę się, że mogę was tutaj widzieć już po raz ósmy - mówił do zgromadzonych jeden z organizatorów marszu Witold Tumanowicz. - To PiS przeciera szlaki do rządów narodowców, do rządów ruchu narodowego, tylko narodowcy są w stanie odzyskać od Unii Europejskiej pełną suwerenność, tylko narodowcy są w stanie skutecznie bronić życie poczęte, rodzinę przed dewiacją, dbać o polską gospodarkę - podkreślił.

Następnie organizatorzy zaprosili zgromadzonych pod sceną do odśpiewania Roty. Marsz kończy koncert pieśni patriotycznych. Część uczestników zaczyna się rozchodzić.

18:44

 

18:35

Komenda Główna Policji informuje, że w Marszu Niepodległości wzięło udział ok. 60 tys. osób.

 

18:31

Press informuje, że wśród zatrzymanych przez policję członków demonstracji Obywateli RP, którzy znajdowali się na trasie Marszu Niepodległości, był dziennikarz "Polityki" Piotr Pytlakowski.

18:27

Amerykańscy dyplomaci mówią o tym, co lubią w Polsce:

 

18:15

 

18:02

 

18:01

Lech Wałęsa na 11 listopada:

 

17:54

 

17:49

Złożeniem wieńca i kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczcili w sobotę polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii Święto Niepodległości i 150. rocznicę urodzin marszałka. Zebrani, w tym ambasador Jerzy Snopek i przedstawiciel władz XII dzielnicy, gdzie znajduje się tablica, odśpiewali hymny polski i węgierski, po czym proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak zmówił modlitwę za Ojczyznę św. Andrzeja Boboli.

17:21

Tymczasem uczestnicy Marszu niepodległości dotarli już na błonia Stadionu Narodowego. Uczestników przybywających na błonia powitał koncert zespołu Irydion, następnie zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników marszu. Manifestacje ma zakończyć koncert pieśni patriotycznych.

17:19

Posłanka PO zauważa, że dziś świętują również najmłodsi.

 

17:14

Kilkaset osób wzięło w udział w sobotę w marszu "Łódź Niepodległości" upamiętniającym 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego uczestnicy przeszli ul. Piotrkowską od pasażu Schillera do placu Wolności.

17:02

A taki przekaz na 11 listopada ma przewodniczący PO Grzegorz Schetyna:

 

16:55

W Krakowie politycy PiS wezmą udział w mszy św. w katedrze wawelskiej i złożą kwiaty przy sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy w katedrze wawelskiej delegacja uda się do hotelu Sheraton, gdzie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oprócz prezesa PiS i premier rządu do Krakowa przyjechali marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie, parlamentarzyści PiS, radni oraz mieszkańcy miasta.

16:39

Prezes PiS Jarosław Kaczyński świętuje 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Krakowie.

 

16:36

Policja podjęła interwencję wobec grupy kontrmanifestantów w okolicy ronda de Gaulle'a. - Policja podjęła interwencję wobec ok. 20 osób, które naruszyły przepisy prawa o zgromadzeniach. Zostali oni doprowadzeni do jednej z pobliskich komend, będą wobec nich prowadzone czynności związane z przepisami o naruszeniu ustawy o zgromadzeniach i propagowania faszyzmu - poinformował PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji komisarz Sylwester Marczak.

16:28

Uczestnicy Marszu Niepodległości maszerują ulicami Warszawy w kierunku stadionu PGE Narodowy. Uczestnicy marszu mają ze sobą transparenty m.in. z napisami: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy!"; z wizerunkiem Jezusa i apelem: "Króluj nam Chryste". Mają także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny", trzymają też transparent z namalowaną twarzą Romana Dmowskiego. W tłumie powiewają tysiące biało-czerwonych flag.

Przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandują: "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma!". Wznoszone są także okrzyki: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "My chcemy Boga", "Wolność, równość, sprawiedliwość", "Polska katolicka, nie laicka", "Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone". Wśród uczestników są też młodzi ludzi w kominiarkach na głowach. Odpalane race, świece dymne i petardy.

16:27

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości. Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili spotkanie konsultacyjne w przyszłym tygodniu w kontekście wizyty prezydenta w Charkowie - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

16:26

Życzenia Polakom złożyła prezydent Litwy:

 

16:15

Wiersze i pieśni patriotyczne, konkurs recytatorski i utwory Fryderyka Chopina złożyły się na program obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych w sobotę przez organizację Dom Polski w Moskwie. W spotkaniu wzięła udział moskiewska Polonia. Otwierając uroczystość, szefowa Domu Polskiego Ewelina Szyszkowa podkreśliła, że uczestnicy stawili się liczniej, niż oczekiwano. Ta obecność – jak zauważyła – oznacza, "że Polska istnieje i że niepodległość Polski dotyczy nas wszystkich".

16:09

Uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę po raz szósty modlili się w Święto Niepodległości przed Sejmem. W tym roku w związku z barierkami, które są ustawione przed parlamentem, modlący się nie otoczyli gmachu - tak jak było w ubiegłych latach.

15:55

...i Ryszard Petru.

 

15:54

Na Twitterze przemyślenia w związku ze Świętem Niepodległości przedstawiają politycy - m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski...

 

15:39

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem "My chcemy Boga". Na transparentach widać też jednak inne slogany - w oczy rzuca się duży transparent z napisem "Śmierć wrogom ojczyzny".

15:36

Tymczasem w innej części Warszawy:

 

15:33

Z kilkunastominutowym opóźnieniem, odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Uczestnicy marszu wyruszyli z Ronda Dmowskiego i przejdą Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Marsz zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

Jeszcze przed marszem przemawiali członkowie organizacji narodowych z Hiszpanii i Włoch, którzy podkreślali, że Polska jest dla Europy wzorem wartości chrześcijańskich. Jeden z liderów Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski przywołał postać prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która domagała się od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry delegalizacji ONR. Po przemówieniu Gronkiewicz-Waltz została wygwizdana. Do zgromadzonych mówił również wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz, który nawoływał do "rozliczenia się z przeszłością".

Na początku marszu wznoszono hasła: "Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm". Uczestnicy wyrażają też sprzeciw wobec środowisk lewicowych, skandowano m.in.: "Precz z lewactwem". Wśród transparentów są m.in. takie związane z zakazem aborcji.15:27

 

15:18

Organizatorzy Marszu Niepodległości szacują, że w wydarzeniu tym weźmie udział ok. 50 tys. osób.

15:16

Rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą jest obchodzona jest także na Litwie. W sobotę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieniec przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim cmentarzu na Rossie. Hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oddali też przedstawiciele polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin, a także kombatanci, młodzież szkół polskich i harcerze.

15:13

Tymczasem prymas Polski, abp Wojciech Polak w czasie mszy za ojczyznę przestrzega Polaków przed egoizmem indywidualnym, związanym z obojętnością na los wspólnoty narodowej, jak i przed egoizmem narodowym i „szaleńczym nacjonalizmem”.

15:00

Na warszawskim placu Defilad i rondzie Dmowskiego zgromadzili się uczestnicy Marszu Niepodległości, który rozpoczął się o godzinie 15. Wielu z nich ma polskie flagi, biało-czerwone opaski i inne patriotyczne symbole. Hasło tegorocznego marszu brzmi "My chcemy Boga".

Wielu uczestników ma na ramionach opaski, często z kotwicą Polski Walczącej. Wznoszone są okrzyki "Bóg, honor, ojczyzna". Na marszu obecni są goście z zagranicy m.in. z Hiszpanii, a także z Włoch, którzy podkreślali znaczenie i wartość patriotyzmu dla państwa. Są też przedstawiciele ONR.

W wielu bocznych uliczkach dookoła ronda Dmowskiego znajdują się znaczne siły policji, które zabezpieczają marsz. Jak podaje warszawska policja, wstrzymany jest ruch pojazdów w al. Jerozolimskich - od ul. E. Plater do ronda de Gaulle'a. Zamkniętych jest także wiele okolicznych ulic. Przestrzeń powietrzną patroluje policyjny helikopter.

14.45

(fot. PAP, Marcin Obara)

Z Placu Politechniki w Warszawie wyruszył antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślają organizatorzy demonstracji

14.40

 

14.35

W dniu Święta Niepodległości w sobotę polska społeczność Kijowa oraz dyplomaci złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, który jest jednym z dwóch cmentarzy katyńskich na Ukrainie.

-----

Życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski przekazał w sobotę premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. "Nasze narody wiele łączy i jestem przekonany, że nadal będziemy pozostawać prawdziwymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami, którzy zawsze gotowi są podać sobie pomocną dłoń" - napisał na Facebooku.

14.33

Wystawę „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud” otwarto w sobotę na miejskim rynku. Zdjęcia, opisy historyczne mają przybliżać okres po upadku Austro-Węgier, gdy polska większość na Śląsku Cieszyńskim przejęła władzę nad obszarami dawnego księstwa. Ekspozycja zainaugurowała przygotowania do przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powrotu w jej granice Śląska Cieszyńskiego. Będzie ją można oglądać do końca roku.

14.28

Wspomnienie odzyskania wolności i jedności pozwalało później przetrwać Polakom najcięższe chwile narodowej próby. Bez wątpienia także dziś stanowi źródło inspiracji dla nas samych - mówił w sobotę wojewoda łódzki Zbigniew Rau podczas obchodów Święta Niepodległości w Łodzi.

Łódzkie uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się przed południem nabożeństwem w archikatedrze. Mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś, który przed tygodniem objął urząd metropolity łódzkiego.

W swojej homilii podkreślił, że "dla nas chrześcijan miłość do ojczyzny jest wpisana w boże przykazania". "W szczególności w czwarte przykazanie – miłości do ojca i matki. To od Boga uczymy się rozumienia i przeżywania patriotyzmu" – wskazał arcybiskup.

14.07

Uczestnicy marszu antyfaszystowskiego pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" zbierają się na pl. Politechniki w Warszawie. Wydarzenie zorganizowała koalicja Zmowa Powszechna, złożona z organizacji i ruchów społecznych zrzeszających ludzi, którzy sprzeciwiają się fali nacjonalizmu w Polsce. (fot. PAP, Marcin Obara)

13.52

 

13.46

(Fot. PAP, Bartłomiej Zborowski)

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) wynikiem 34.38 najszybciej pokonali w Warszawie 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

"Dziś wszystko schodzi na drugi plan, najważniejsze jest godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju" – podkreślił Gardzielewski, który z początkiem września zdobył w Pile tytuł mistrza Polski w półmaratonie.

Na najwyższym stopniu w Pile stanęła również Jagielska, która i w stolicy była najszybsza.

"Jestem bardzo szczęśliwa, że zwycięstwem w Warszawie, w tak wyjątkowym dniu, kończę udany w sumie dla mnie sezon. Teraz czas na odpoczynek, roztrenowanie i od grudnia dwoma zajęciami dziennie rozpocznę przygotowania do przyszłorocznego sezonu" – powiedziała także mistrzyni kraju na 5 km.

13.24

Demokracja nie może sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych, przywłaszczają sobie władzę w państwie - podkreślił w sobotę abp Stanisław Gądecki. Dodał, że demokracja oznacza więc taki system, w którym "odrzuca się władzę skupioną w jednej osobie".

13.22

(fot. PAP, Paweł Supernak)

Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległość, niech będą w historii wypisane złotymi zgłoskami; myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim - mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie.

13.03

Dobre myślenie o przyszłości Polski zaczyna się od wsłuchiwania w głos narodu, który jest najwyższym suwerenem tej ziemi – podkreślał abp Marek Jędraszewski w homilii, wygłoszonej w Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.

Metropolita wielokrotnie podczas homilii powtarzał, nawiązując do ewangelii św. Łukasza, że nie można służyć dwóm panom - nie można być wewnętrznie chciwym, skorumpowanym, tworzyć pozory. "Nie możecie służyć Bogu i mamonom" – podkreślał zwracając uwagę na "pobożność udawaną", którą - jak dodał - "Bóg się brzydzi".

"Trzeba umieć odważnie spojrzeć na siebie, w prawdzie, bo tylko prawda wyzwala. Trzeba umieć wybrać tego, któremu się chce służyć, bo dwóm panom służyć równocześnie jest rzeczą niemożliwą" – zaznaczył.

Wskazywał, że wiele osób, w tym wybitnych, jeszcze przed I wojną światową na różne sposoby pracowało, by doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1917 r. - jak dodał - ich wysiłki zaczęły zmierzać ku "szczęśliwemu polskiemu przesileniu".  Jędraszewski zachęcał, by dziękować Bogu za wspaniałe pokolenie Polaków, dzięki którym Polska odzyskała wolność w 1918 r. Metropolita wymienił: księcia Zdzisława Lubomirskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Urszulę Ledóchowską, ale i - jak dodał - "wspaniałe, nieznane z imienia i nazwiska postacie, które Stefan Żeromski unieśmiertelnił w noweli +Siłaczka+".

12.55

 

12.52

Były prezydent Bronisław Komorowski uczestniczy w zgromadzeniu pod hasłem „Niepodległa, Europejska”, zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji z okazji Święta Niepodległości, 11 bm. na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak zapowiedzieli organizatorzy, spotykają się by oddać hołd bohaterom, którzy dzięki swej heroicznej walce i niezłomności na drodze do odzyskania suwerenności, wywalczyli dla nas upragnioną Wolność (Fot. PAP, Stach Leszczyński)

12.50

Prezydent na pl. Piłsudskiego: nie wolno nam zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie 

12.47

Nie można nikogo wykluczyć z polskiego patriotyzmu, z widzenia polskiej historii, polskiej dumy i radości z 11 listopada - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna w sobotę podczas uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Przedstawiciele PO złożyli w sobotę w Święto Niepodległości wieniec przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Wśród przedstawicieli partii obecni byli m.in. przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, szef klubu PO Sławomir Neumann, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłowie Andrzej Halicki i Tomasz Siemoniak.

"Chcielibyśmy żeby ta data (11 listopada-PAP) była symbolem nie tylko pojednania, ale przede wszystkim wspólnoty, rozumienia historii, wyciągania wniosków z trudnych dni i lat" - powiedział Schetyna dziennikarzom.

12.45

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz piętnasty.

Parada przeszła ulicami śródmieścia z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Wśród uczestników korowodu byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. premier Ewa Kopacz.

12.39

 

12.38

 

12.36

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwają centralne obchody Święta Niepodległości.

W uroczystości uczestniczy Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda, który wygłosi okolicznościowe przemówienie. Obecna jest też premier Beata Szydło, a także przedstawiciele rządu, w tym: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz.

W uroczystości udział biorą też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef BBN Paweł Soloch oraz reprezentanci parlamentu, a także m.in. generalicja i duchowieństwo. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Wśród zgromadzonych jest też b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

12.30

Na placu Zamkowym niepodległość świętuje Komitet Obrony Demokracji

 

12.16

Kąpiel w barwach narodowych w wykonaniu morsów ze Szczecińsko-Polickiego Klubu Morsa im. Zbyszka Ulatowskiego, 11 bm. Zwolennicy zimnych kąpieli zanurzyli się wodach Jeziora Głębokiego, świętując w ten sposób 11 listopada. (fot. PAP/Marcin Bielecki)

12.14

 

12.00

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Biorą w nich udział najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło

11.45

 

11.30

Biegi, marsze, parady, msze, koncerty - w całym kraju trwają obchody 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11.20

Mamy czas dobrej zmiany, wielkiej szansy i odbudowy wartości; będziemy umacniać świadomość społeczną, duchowość naszego narodu, poczucie siły i znaczenie wartości niepodległości - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Delegacja PiS złożyła w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. 

11.11

 

11.00

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Fot. PAP, Radek Pietruszka

10.41

Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków; żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm - mówił w sobotę rano dziennikarzom b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

10.38

 

10.37

 

10.17

Będziemy dążyć do przywracania Polsce braterstwa, budowania wspólnoty narodowej, państwa silnego, niepodległego, demokratycznego, szukającego sojuszy, a nie wrogów - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa.

10.00

 

09.50

 

09.45

Budowa wspólnoty to zadanie na czas obecny i na przyszłość. Trzeba usuwać to, co dzieli a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę - powiedział bp połowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji Święta Niepodległości.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że "budowa wspólnoty, to podstawowe zadanie także na czas obecny i na przyszłość".

"Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli a pomnażać to, co łączy wspólnotę. Potrzebne są solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie" - zaznaczył hierarcha.

 

09.25

Mszy św. w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosi biskup połowy WP Józef Guzdek. Mszę św. koncelebruje nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński złożyli wieńce w Panteonie Wielkich Polaków. W świątyni obecni są też m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, minister cyfryzacji Anna Streżyńska i szef BBN Paweł Soloch.

09.21

Chciałabym, aby dyskusja o obecności Donalda Tuska na uroczystościach Święta Niepodległości nie przykryła tego, co najważniejsze - radosnego świętowania i mówienia o Polsce i Polakach - powiedziała w sobotę rano premier Beata Szydło.

09.17

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka skierował do Andrzeja Dudy życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. "Białoruś jest zainteresowana rozszerzaniem otwartego i równoprawnego dialogu z Polską" – cytuje Łukaszenkę służba prasowa.

Taki dialog jest - jak pisze Łukaszenka - "fundamentem dla dalszego rozwoju współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach". Jego zdaniem, należy w maksymalnym stopniu zrealizować niewykorzystany potencjał relacji dwustronnych.

09.05

 

09.00

 

08.58

 

08.49

 

08.27

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, a także pod pomnikiem Romana Dmowskiego i marszałka Piłsudskiego.

 Fot. PAP, Marcin Obara

Natomiast minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym.Odegrano sygnał Wojska Polskiego i melodię żołnierską. 

08.22

Od 10 lat mieszkańcy podwileńskich miejscowości Maguny, Bujwidze i Punżany gromadzą się 11 listopada w pobliskich Punżankach, w kaplicy rodziny gen. Daniela Konarzewskiego, zasłużonego w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej, by modlić się w intencji Polski.

"Gromadzimy się tutaj, bo tu jest nasza historia" - mówi prezes Wspólnoty Lokalnej Wsi Maguny "Wilia" Anna Kondratowicz.

08.20

 

07.15

Mieszkańcy stolicy muszą przygotować się na wielogodzinne utrudnienia, które zaczną się już wczesnym rankiem. Bieg Niepodległości zaplanowano na godz. 11., ale zamknięcie ulic nastąpi już o godz. 5 rano. 

O godz. 12 na placu Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta. W związku z tym w godzinach 11-14 zamknięte będą ulice: Królewska (od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej), Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry, gen. Tokarzewskiego Karaszewicza i plac Piłsudskiego. Nie będzie można parkować wzdłuż ulic: Tokarzewskiego-Karaszewicza, Królewskiej, Ossolińskich, Wierzbowej, Moliera, Focha, Fredry, al. 3 Maja oraz przy placach Małachowskiego i Teatralnym.

O godz. 11.11 rozpocznie się 29. Bieg Niepodległości, sportowcy przebiegną na trasie: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i aleją Niepodległości między ul. Stawki a ul. Rakowiecką. Utrudnienia rozpoczną się już od godz. 5 rano i potrwają do godz. 16. Zamknięte będą: aleja Jana Pawła II między ul. Dziką i ul. Anielewicza i ul. Stawki od ul. Smoczej do ul. Dzikiej. Od godz. 9.30 do 14 zamknięta będzie al. Jana Pawła II od ul. Anielewicza do al. Solidarności. Z kolei od godz. 10.30 do 14 zamknięty będzie ciąg ulic: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości - od Solidarności do Rakowieckiej.

 

Marsz organizowany przez środowiska narodowe rozpocznie się o godz. 15. W godz. 15-19 wyłączone będą ulice na trasie marszu: Marszałkowska (między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego), Aleje Jerozolimskie wraz z mostem Poniatowskiego i al. ks. J. Poniatowskiego (od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona) oraz Wybrzeże Szczecińskie i Wisłostrada.

Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa, która zarejestrowała początek zgromadzenia na placu Politechniki na godz. 14. Demonstranci przejdą ulicami: Nowowiejską do placu Zbawiciela i dalej Mokotowską do placu Trzech Krzyży i Wiejską aż pod gmach Sejmu. Na czas przejścia manifestantów możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu do godz. 18.

W godz. 13.30-16 odbędzie się parada motocyklowa pod hasłem "Rock Niepodległości". Motocykliści przejadą z Sulejówka z alei Piłsudskiego, Traktem Brzeskim, Czecha, Płowiecką, Ostrobramską, aleją Stanów Zjednoczonych, mostem Łazienkowskim, aleją Armii Ludowej, alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Jana III Sobieskiego do Idzikowskiego.

07.10

Faszyści i inni prawicowi ekstremiści zwołali na sobotę w Warszawie marsz, który może być najliczniejszym w Europie, a może nawet na świecie, pokazem siły supremacjonistów - pisze "The Independent".

07.05

Jest wiele dat niepodległości - mówi prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW.

7.00

„Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą" – mówił Józef Piłsudski. Ale jeszcze w 1914 r. niewielu chciało się bić za niepodległą Polskę. Czytaj więcej

6.30

Jeszcze w połowie 1918 r. niemal nikt w Polsce nie wierzył w niepodległość ojczyzny. Przyszła nagle, niezapowiedziana, z dnia na dzień, zaskakując wszystkich - czytaj więcej

6.00

Donald Tusk, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości 11 listopada - czytaj więcej.

-----

Święto 11 listopada jest świętem wszystkich Polaków, jestem zadowolony, gdy Polacy potrafią chociaż na chwilę schować spory polityczne i świętować razem - powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości, komentował zapowiedź udziału byłego premiera Donalda Tuska w uroczystościach Święta Niepodległości. 

-----

Szef Sztabu Generalnego gen. broni Leszek Surawski i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika są wśród oficerów, których prezydent Andrzej Duda odznaczy 11 listopada – poinformowało w piątek BBN.

11 listopada nie będzie nominacji generalskich. Prezydent Andrzej Duda zwrócił się o dodatkowe informacje w tej sprawie - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

-----

Fot. PAP, Artur Reszko

(Fot. PAP, Artur Reszko)

W Białymstoku polscy muzułmanie modlili się w piątek w południe w intencji ojczyzny w związku z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Białostockie uroczystości są w programie wojewódzkich obchodów święta.

-----

Obchody stulecia niepodległości nie powinny mieć charakteru muzealnego, pamiątkowego, najistotniejszym celem jubileuszu jest śmiałe spojrzenie w naszą wspólną przyszłość - uważa prezydent Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA