Aż 74 proc. nastolatków skarży się na regularne bóle pleców. To wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji „Prawidłowa postawa ciała. Prosto przez życie”.
Badanie – w marcu i kwietniu – odbyło się w szkołach ponadpodstawowych w całym kraju. Objęto nim przeszło 500 uczniów. Okazało się, iż w przypadku 11 proc. badanych dolegliwości są tak silne, że biorą leki przeciwbólowe.
Sposób na bóle pleców? Więcej ruchu
Wielu z badanych nastolatków przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu. To błąd. – Chcemy przekonać młodzież do wzmacniania mięśni grzbietu, mięśni brzucha, mięśni pośladków, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała – wyjaśnia Roman Wojcinowicz, terapeuta manualny i pomysłodawca akcji „Prawidłowa postawa ciała. Prosto przez życie”, zwracając przy tym uwagę na brak lub niedostateczną wśród młodych świadomość własnego ciała i jego potrzeb. – Przekazujemy więc wiedzę, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby ich efektywność była najwyższa, bez szkody dla zdrowia. Uświadamiamy młodzież, jak niechlujna postawa ciała negatywnie wpływa na stan psychiczny – dodaje.
– Kręgosłup lubi dobrą mobilność i elastyczność– joga, balet czy gimnastyka artystyczna pod nadzorem instruktora dają możliwość dbania o tę elastyczność na wszystkich poziomach kręgosłupa – dodaje Małgorzata Golik, fizjoterapeutka i właścicielka centrum rehabilitacji sportowej i neurologicznej MIOMED. – Kolejna ważna rzecz to gorset mięśniowy, czyli naturalna ochrona kręgosłupa przed przeciążeniami. Tutaj pomocne będą ćwiczenia z elementem obciążenia – basen i pływanie kraulem. Fantastyczna jest ścianka wspinaczkowa, już od trzeciego–czwartego roku życia. Wszystkie wymienione dyscypliny powinny być jednak zaprezentowane dziecku przez specjalistę – fizjoterapeutę lub trenera.
Czytaj też: Plecy bolą, gdy cierpi dusza.
Plecaki ciągle o wiele za ciężkie
Z problemem zbyt ciężkich tornistrów rodzice walczą od lat. Bezskutecznie – jak wynika chociażby z pomiarów dokonanych w ramach ubiegłorocznej akcji Ogólnopolskiego Dnia Tornistra. 1 października 2018 roku ówczesna szefowa MEN Anna Zalewska razem z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem ważyli plecaki uczniów m.in. w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie. Zważono tornistry 80 uczniów z klas I–IV. Waga plecaka w przypadku tej grupy wiekowej – dzieci w wieku siedem–dziesięć lat – nie powinna przekraczać 10 proc. ich masy ciała. To zalecenie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, a także Amerykańskiej Akademii Pediatrii.