Małgorzata Gołota

Korespondencja z Oceanii: brak edukacji ekologicznej zagrożeniem dla istnienia Kiribati

Przykład Kiribati najdobitniej pokazuje, że ograniczanie spalania paliw kopalnych to działanie niezbędne, ale jednostronne. Równolegle powinniśmy pilnie zmieniać nasze podejście do żywności, produkcji opakowań i śmieci. Trzeba postawić na solidną edukację ekologiczną. W przeciwnym razie z mapy świata zaczną znikać kolejne kraje i miasta.

Małgorzata Gołota: Gdyby Polska była Norwegią. O edukacji ekologicznej nad Wisłą

Idziemy w dobrą stronę, ale wciąż o wiele za wolno. Tak można by podsumować obecny stan edukacji ekologicznej w Polsce. Na szczęście nie chodzi tylko o to, co dzieje się w szkołach.

Jak udawało nam się żyć bez prozacu?

Kluczowe w tej historii są trzy nazwiska: Fuller, Molloy i Wong. Trzech badaczy urodzonych w latach 30. XX wieku, przeszło trzydzieści lat temu dokonało czegoś, co przyniosło światu gigantyczne korzyści i mikroskopijne straty. I to w błyskawicznie.

Da Vinci i „człowiek żelazne płuco”

Pierwsze projekty urządzenia działającego jak respirator już w XV stuleciu przygotował sam Leonardo da Vinci.

HCV to jedno z ważniejszych odkryć końca XX w.

Wirus HCV jest maleńki, zwykle nie większy niż 65 nanometrów. Jest też okrągły i niebywale groźny. Może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby.

Jak mówią komórki trzustki?

Samą trzustkę znali już starożytni Grecy, ale na poznanie jej najważniejszych funkcji przyszło nam czekać setki długich lat.

Pięć miliardów orgazmów

Tabletkę, która znalazła zastosowanie w leczeniu erekcji, odkryto przypadkiem. Pierwotnie miała być stosowana w leczeniu nadciśnienia. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy można ją zastosować w leczeniu insulinooporności i cukrzycy.

Alkoholizm rozpoznano dopiero w XIX w.

Ludzkość nauczyła się produkować alkohol u samego początku swoich dziejów. Po wielu latach zrozumieliśmy, jakie mogą wynikać z tego zagrożenia.

Pomoc dla serca

Bajpasy rocznie ratują życie 800 tys. ludzi na świecie.

Radio-doktor i operacje na odległość

Telemedycyna zaczęła się rozwijać już w latach 40. minionego stulecia. Była to jednak głównie teleporada.