Małgorzata Gołota

Jak udawało nam się żyć bez prozacu?

Kluczowe w tej historii są trzy nazwiska: Fuller, Molloy i Wong. Trzech badaczy urodzonych w latach 30. XX wieku, przeszło trzydzieści lat temu dokonało czegoś, co przyniosło światu gigantyczne korzyści i mikroskopijne straty. I to w błyskawicznie.

Da Vinci i „człowiek żelazne płuco”

Pierwsze projekty urządzenia działającego jak respirator już w XV stuleciu przygotował sam Leonardo da Vinci.

HCV to jedno z ważniejszych odkryć końca XX w.

Wirus HCV jest maleńki, zwykle nie większy niż 65 nanometrów. Jest też okrągły i niebywale groźny. Może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby.

Jak mówią komórki trzustki?

Samą trzustkę znali już starożytni Grecy, ale na poznanie jej najważniejszych funkcji przyszło nam czekać setki długich lat.

Pięć miliardów orgazmów

Tabletkę, która znalazła zastosowanie w leczeniu erekcji, odkryto przypadkiem. Pierwotnie miała być stosowana w leczeniu nadciśnienia. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy można ją zastosować w leczeniu insulinooporności i cukrzycy.

Alkoholizm rozpoznano dopiero w XIX w.

Ludzkość nauczyła się produkować alkohol u samego początku swoich dziejów. Po wielu latach zrozumieliśmy, jakie mogą wynikać z tego zagrożenia.

Pomoc dla serca

Bajpasy rocznie ratują życie 800 tys. ludzi na świecie.

Radio-doktor i operacje na odległość

Telemedycyna zaczęła się rozwijać już w latach 40. minionego stulecia. Była to jednak głównie teleporada.

Ojciec chemioterapii pochodził z Polski

Chemioterapia miała wielu ojców, ale ten najważniejszy to Sidney Farber – trzecie z czternaściorga dzieci Simona i Matilde z domu Goldstein, polskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA w XIX w.

Już starożytni Egipcjanie chcieli ożywić człowieka

Ludzie od zawsze buntowali się przeciwko śmierci. Reanimacji próbowano już w najdawniejszych początkach ludzkości, choć stosowano w niej głównie jedną metodę.