Małgorzata Gołota

Ojciec chemioterapii pochodził z Polski

Chemioterapia miała wielu ojców, ale ten najważniejszy to Sidney Farber – trzecie z czternaściorga dzieci Simona i Matilde z domu Goldstein, polskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA w XIX w.

Radio-doktor i operacje na odległość

Telemedycyna zaczęła się rozwijać już w latach 40. minionego stulecia. Była to jednak głównie teleporada.

Pomoc dla serca

Bajpasy rocznie ratują życie 800 tys. ludzi na świecie.

Już starożytni Egipcjanie chcieli ożywić człowieka

Ludzie od zawsze buntowali się przeciwko śmierci. Reanimacji próbowano już w najdawniejszych początkach ludzkości, choć stosowano w niej głównie jedną metodę.

Alkoholizm rozpoznano dopiero w XIX w.

Ludzkość nauczyła się produkować alkohol u samego początku swoich dziejów. Po wielu latach zrozumieliśmy, jakie mogą wynikać z tego zagrożenia.

Wylęgarnia dla wcześniaków, czyli skąd się wzięły dziecięce inkubatory?

Incubatio po łacinie znaczy mniej więcej tyle, co wysiadywać jajo. I dokładnie taką funkcję pełniły na początku.

Chirurgia plastyczna starsza niż chrześcijaństwo

Do pierwszego zabiegu, który można określić mianem chirurgii plastycznej, doszło najprawdopodobniej między 3000 a 2500 rokiem przed naszą erą.

Pięć miliardów orgazmów

Tabletkę, która znalazła zastosowanie w leczeniu erekcji, odkryto przypadkiem. Pierwotnie miała być stosowana w leczeniu nadciśnienia. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy można ją zastosować w leczeniu insulinooporności i cukrzycy.

Jarosław Oleszczuk: Potrzebne jest szerokie testowanie

Z medycyną tak już jest, że żeby jakaś nowość zaskoczyła, musi minąć trochę czasu. Technologię PCR znamy od blisko 50 lat i wciąż świetnie się sprawdza – mówi Jarosław Oleszczuk, wiceprezes firmy, która planuje rewolucję w polskim systemie testów na koronawirusa.

Odkrycie insuliny to przełom w leczeniu cukrzycy. Kolejnym krokiem milowym było zastosowanie flozyn

Odkrycie insuliny było jednym z największych dokonań naukowych w zakresie medycyny w XX wieku. Dla cukrzyków zbawienne było także rozpoczęcie leczenia za pomoc flozyn.