Komunikat ma związek z pojawiającymi się przypadkami przyjmowania przez świadczeniodawców POZ deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ w formach odmiennych od określonych we właściwych przepisach prawa.
NFZ przypomina, że zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy, udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, spośród świadczeniodawców, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Pacjent potwierdza ten wybór oświadczeniem woli, zwane „deklaracją wyboru”, świadczeniodawcy wyłącznie:
- w postaci papierowej,
- w postaci elektronicznej, złożonym za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym,
- złożonym za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, o którym mowa w art. 7a ust.1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz 666).
NFZ podkreśla, że pacjent ma prawo bezpłatnego wyboru świadczeniodawcy, nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę w wysokości 80 złotych.