Rosyjskie dane: Śmiertelność z powodu Omikrona 4,17 razy niższa niż przy poprzednich wariantach

Wariant Omikron koronawirusa rozprzestrzenia się szybko, a jednocześnie zmniejszyła się wywołana nim liczba hospitalizacji, liczba ciężkich zachorowań i śmiertelność - poinformował Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei.

Publikacja: 11.01.2022 16:10

Denis Łogunow, zastępca dyrektora moskiewskiego Centrum im. Gamalei,

Denis Łogunow, zastępca dyrektora moskiewskiego Centrum im. Gamalei,

Foto: Mikhail Metzel/ĐÎÎL/TASS

qm

- Negatywne aspekty polegają na tym, że szczep rozprzestrzenia się bardzo szybko, szybciej niż wszystkie poprzednie szczepy, które zaobserwowaliśmy. Liczba hospitalizacji wśród chorych również jest niższa - prawie trzykrotnie;  według różnych danych od 2,5 do 3 razy. Tak jest w RPA czy Anglii. (...) Śmiertelność z powodu tego wirusa wśród osób przyjętych do szpitala jest również niższa o 4,17 razy - powiedział we wtorek Łogunow, cytowany przez agencję Interfax.

Naukowiec dodał, że wśród hospitalizowanych po zakażeniu Omikron liczba ciężkich przypadków również zmniejszyła się ok. 2,9 razy w przypadku RPA i o ok 70 proc. w Wielkiej Brytanii.

- Wiemy na pewno, że ten szczep (Omikron) jest mniej patogenny. Co więcej, w naszych własnych badaniach w ośrodku Gamaleia potwierdziliśmy wyniki, które widzimy u zagranicznych kolegów, że ten szczep jest mniej zabójczy dla zwierząt laboratoryjnych (…) Widzimy, że zwierzęta chorują, tracą na wadze, ale jednocześnie śmiertelność u zwierząt jest zerowa – powiedział Łogunow.

Czytaj więcej

Francuski epidemiolog: Piąta fala Covid-19 będzie ostatnią? Pobożne życzenia

Wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, czyli instytucji, w której opracowano rosyjską szczepionkę Sputnik, wyjaśnił, że eksperymenty przeprowadzono na chomikach syryjskich i transgenicznych myszach z ludzkimi receptorami ACE2.

Łogunow zaznaczył, że śmiertelność z powodu zakażenia wariantem Omikron koronawirusa jest nadal znacznie wyższa niż w przypadku grypy. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi wg WHO ok. 0,1 proc. (tzn. umiera 1 osoba na tysiąc osób, które zachorowały). W przypadku Covid-19 to 1-2 proc.

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne