Radio podało, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała już swój zespół szybkiego reagowania, złożony ze specjalistów, do stanów Fangak i Jonglei, epicentrum choroby.
Organizacje międzynarodowe działające w Sudanie Południowym zgłosiły co najmniej 89 zgonów. Z kolei władze lokalne zgłaszają wiele ofiar śmiertelnych choroby, której charakter nie został na razie poznany. Wstępne sugestie, że może to być cholera, nie znalazły potwierdzenia w toku dotychczasowych badań.
Czytaj więcej
Według naukowców z Centrum Medycznego Sheba ochrona immunologiczna wynikająca z nawet trzech dawek szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer może być czterokrotnie mniejsza w przypadku wariantu Omikron niż przy wariancie Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Badanie zostało przeprowadzone na małej próbie 40 osób.
Większość chorych mieszka na zalanych obszarach, które doświadczyły największej powodzi od prawie 60 lat. Sheila Baya z WHO przekazała, że z tego powodu zespół ekspertów nie mógł udać się do stanu Fangak drogą lądową i czeka na transport helikopterem.
Powstały w 2011 roku Sudan Południowy to jedno z państw o najgorszych wskaźnikach zdrowotnych społeczeństwa.