Pyłek jest wytwarzany przez pszczoły do karmienia młodych pszczół. Są w nim skoncentrowane składniki odżywcze niezbędne dla naszego organizmu. Pyłek dostarcza więcej wapnia niż produkty mleczne, np. jogurt. W jego składzie znajduje się również spora ilość węglowodanów i aminokwasów. Co ciekawe, zawiera też wiele enzymów, m.in. wspomagających trawienie – czytamy w onet.pl.
Najwięcej w pyłku pszczelim jest amylazy, enzymu trzustkowego, rozkładającego wielocukry (np. skrobię) na cukry proste, które są następnie wchłaniane z przewodu pokarmowego. Ale są w nim i inne enzymy trawienne, m.in. katalaza i pektaza.
Dzięki enzymom regularne spożywanie pyłku pszczelego wspomaga działanie układu pokarmowego. Istnieją badania, które wskazują, że osoby przyjmujące codziennie pyłek kwiatowy jadły o 15-20 proc. mniej niż osoby nie używające tego suplementu diety. Pyłek pozwala bowiem na lepsze wykorzystanie składników dostarczonych z pożywieniem przez co nie trzeba przyjmować dodatkowej porcji jedzenia.
Najbardziej jednak wydaje się zaskakiwać bardzo duża zawartość w pyłku białka. – W 100 gramach pyłku, jest go tyle, ile w porcji 100 gramów mięsa – twierdzi prof. Roch Domerego, światowej sławy specjalista apiterapii.
Wśród zalet pyłku nie brakuje również właściwości leczniczych, przede wszystkim przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybicznych i antyoksydacyjnych.