Na aktywność nigdy nie jest za późno

Wstydzą się, nie są pewni, twierdzą, że im nie wypada… obecnie aż 59 proc. emerytów i rencistów nie podejmuje żadnej aktywności, która pomogłaby im zachować na dłużej sprawność ruchową, zdrowie oraz radość z życia. Mimo zwiększającej się świadomości w zakresie zdrowego trybu życia aktywność fizyczna pozostaje domeną ludzi młodych.

Publikacja: 15.11.2018 10:28

Na aktywność nigdy nie jest za późno

Foto: AdobeStock

Procesu starzenia nie możemy zatrzymać, jednak istnieją metody na jego spowolnienie. Jedną z najprostszych i najtańszych metod jest aktywność fizyczna, która podejmowana systematycznie zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, poprawia koordynację ruchową, wspomaga pracę mózgu, w tym opóźnia proces demencji, poprawia jakość snu oraz samopoczucie. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna przeciwdziała skracaniu się telomerów, odpowiedzialnych za prawidłowe kopiowanie i naprawianie nici DNA. Te białkowe zakończenia naszych chromosomów z biegiem czasu zmniejszają się, a gdy stają się za krótkie – umiera komórka. Według naukowców z Brigham Young University (USA) możemy przedłużyć życie aż o 9 lat (wyniki badań opublikowano w „Preventive Medicine"), jeśli w codzienny plan dnia wpiszemy na stałe odpowiednio intensywną aktywność. By opóźnić proces kurczenia się telomerów, warto również unikać np. stresu emocjonalnego.

Pozostało 91% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska