Multimedialny salon zaprasza do świata nauki

Czy w żołądku mamy cytrynę, skąd się bierze jedzenie, co potrafią nasze oczy, jak działa serce i układ krążenia – to tylko część pytań, na które odpowiedzi dzieci i młodzież mogą znaleźć w Salonie Zdrowia Baylab.

Aktualizacja: 09.01.2017 18:28 Publikacja: 09.01.2017 17:30

Ćwiczenia są fascynującym przeżyciem dla dzieci.

Ćwiczenia są fascynującym przeżyciem dla dzieci.

Foto: materiały prasowe

Baylab to inicjatywa firmy Bayer sp. z o.o., która właśnie rozpoczęła piąty rok działalności. To miejsce, gdzie dzieci od ósmego roku życia mogą rozwijać swoje umiejętności badawcze w zakresie nauk o życiu. Organizowane tu warsztaty pomagają poznać świat – zrozumieć innowacje odpowiadające na potrzeby codziennego życia, uwierzyć w najnowsze osiągnięcia medycyny poprawiające jakość życia. To również unikatowa, nie tylko na mapie Warszawy, inicjatywa edukacyjna i jedno z pierwszych w Polsce dostępnych dla wszystkich zastosowań w nauce wirtualnej rzeczywistości.

Z pomocą moderatorów, studentów kierunków medycznych i przyrodniczych, dzieci prowadzą praktyczne ćwiczenia laboratoryjne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz mogą przyjrzeć się z bliska zjawiskom chemicznym, fizycznym i biologicznym otaczającego świata.

Spotkania są fascynującym przeżyciem dla najmłodszych. Nie ma tu mowy o sztampie, a tym bardziej o nudzie. Niejeden dorosły jest ciekawy, jak działa świat, który pokazywany jest w tak nowoczesny sposób – opisują rodzice po wizycie w Salonie Baylab.

Nie ma się co dziwić takim opiniom. Przygoda ze światem nauki rozpoczyna się już od przestąpienia progu Baylab. Niezbędny jest bowiem odpowiedni strój: laboratoryjny fartuch. To dla dzieci ekscytujące doświadczenie, bo czują się jak młodzi naukowcy, czasem jak lekarze. Gdy odpowiednie okrycie zostanie wybrane, dzieci z pomocą moderatorów ruszają w naukową wyprawę. Rodzice w tym czasie mogą skorzystać z chwili relaksu na wygodnych kanapach.

Droga przez świat nauki to również nowoczesne technologie w postaci odpowiedniego sprzętu i aplikacji. Nie ma tu czasu na nudę.

Co można poznać? To zależy, czym dziecko się zainteresuje. Jeśli dla młodego naukowca fascynujący jest ludzki organizm, Salon Zdrowia Baylab oferuje dostęp do trzech modułów aplikacji wirtualnej rzeczywistości, umożliwiających wyprawę do wnętrza człowieka. Przed użytkownikami stawiane są różne wyzwania wymagające refleksu, spostrzegawczości oraz dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi. Zaangażowane będą niemal wszystkie zmysły: uczestnik schyla się, podnosi wirtualne obiekty, przenosi je i rozciąga. Pierwszy z modułów oferuje możliwość obejrzenia oka od środka. Druga wycieczka prowadzi przez układ krwionośny do mózgu. Trzecia daje możliwość obserwowania z bliska flory bakteryjnej w układzie pokarmowym człowieka.

Dodatkowo na uczestników czekają dotykowe ekrany, stół multimedialny, mikroskopy. W Baylab można obejrzeć animowane i trójwymiarowe filmy (np. o ludzkich i roślinnych tkankach), wziąć udział w grach i przyjrzeć się z bliska zjawiskom chemicznym, fizycznym i biologicznym.

Czy w żołądku mamy cytrynę – czyli jak działa przewód pokarmowy; koń trojański i bunt jednej komórki – profilaktyka antynowotworowa; bioróżnorodność – skąd bierze się jedzenie; zupa, pompa i odrobina hydrauliki, czyli krew, serce i krążenie; co potrafią nasze oczy, gdy są zdrowe, i czego nie potrafią, gdy zachorują; rośliny uprawne, głód i środki ochrony roślin – to tylko niektóre tematy warsztatów. W 2016 roku Baylab zorganizował ponad 80 takich wydarzeń dla dzieci. W programach uczestniczyło ponad 20 tys. osób.

W uznaniu inicjatywy popularyzacji nauki Baylab otrzymał prestiżowe wyróżnienia, m.in. w konkursie „Popularyzator nauki" i „Słoneczniki 2016".

Materiał powstał we współpracy z Salonem Zdrowia Baylab

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego