Chodzi o art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=27BFAB7FBA72A30DD02F4E4189E98240?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link], a dokładnie jego § 3. Zgodnie z tą regulacją za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe „odpowiada, jak sprawca, każdy, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną”.
[srodtytul]Pole do zmiany [/srodtytul]
W obecnym kształcie przepis nie uwzględnia specyficznej roli doradcy podatkowego, który może jedynie radzić swojemu klientowi, nie ma natomiast wpływu na podejmowane przez niego decyzje. Co więcej, nie uwzględnia również różnych rodzajów współsprawstwa.
Niewykluczone zatem, że praktyczne problemy z jego stosowaniem będą przedmiotem wystąpienia rzecznika dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych Witolda Franca na najbliższym, zaplanowanym na styczeń, ogólnopolskim zjeździe korporacji.
[srodtytul]Karniści o podatkach[/srodtytul]