Nowocześni i potrzebni

Aktualizacja: 17.11.2010 03:41 Publikacja: 17.11.2010 03:34

Na zdjęciu: Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej

Na zdjęciu: Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

[b]Rozmowa z Andrzejem Michałowskim, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej[/b]

[b]Rz: Będzie się pan ubiegał o stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej?[/b]

[b]Andrzej Michałowski: [/b] Nie. Powody podjęcia takiej decyzji przedstawię na zjeździe.

[b]Upływającą kadencję NRA naznaczyła tragiczna śmierć prezes Joanny Agackiej-Indeckiej. Zastąpił ją pan. Proszę więc wymienić trzy największe dokonania władz samorządu.[/b]

Adwokatura stała się aktywnym uczestnikiem debaty publicznej, zarówno w kwestii zawodów prawniczych, jak i praw oraz wolności obywatelskich. To niezaprzeczalna zasługa i efekt tytanicznej pracy Joanny Agackiej-Indeckiej, dla której było to zadanie bez wątpienia najważniejsze.

Przekształciliśmy adwokaturę z tradycyjnej, „papierowej” w nowoczesną, zinformatyzowaną. Mamy internetowy rejestr adwokatów, nowe elektroniczne legitymacje, korzystamy z informatycznego systemu obiegu dokumentów w samorządzie. Pokazaliśmy, jak powinno wyglądać świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej. Przeprowadziliśmy cztery ogólnopolskie akcje, podczas których z darmowych porad adwokatów i aplikantów skorzystało ponad 60 tys. osób, a nie były to jedyne działania pro bono.

[b]Udało się obronić przed połączeniem z radcami. To zasługa władz samorządu czy raczej okoliczności?[/b]

NRA wykonała uchwałę zjazdu z 2007 r., która nakazywała bronić niezależności i odrębności naszego zawodu. Może wiele osób ma na ten temat inne zdanie, ale nie powinny mieć do nas pretensji o to, że realizowaliśmy wolę zjazdu, potwierdzoną zresztą podczas tegorocznego zjazdu nadzwyczajnego. Naszą zasługą jest natomiast stworzenie sprzyjającej temu sytuacji zewnętrznej.

[b]Uchwała poprzedniego zjazdu mówiła też, jak powinny być ukształtowane kompetencje prawników, którzy nie są adwokatami i radcami.

Czy w tym wypadku można również mówić o sukcesie, skoro Sejm pracuje nad ustawą wprowadzającą zawód doradcy prawnego z uprawnieniami do występowania w sądzie?[/b]

To Trybunał Konstytucyjny w 2006 r. opisał, czym mogą zajmować się prawnicy, którzy nie wykonują zawodów zaufania publicznego: drobnymi czynnościami prawnymi z życia codziennego. Nie ograniczamy się do mówienia „nie” przyznaniu im prawa do reprezentowania stron w procesach. Wspólnie z radcami prawnymi przygotowaliśmy projekt zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który reguluje uprawnienia takich prawników zgodnie ze wskazówkami TK. Wystąpimy z nim do Sejmu.

[b]O kasach fiskalnych nie mówi się wiele w środowisku, ale ci, co mówią, uważają, że ich wprowadzenie zaszkodzi dochodom adwokatów, zwłaszcza pracujących na rzecz osób fizycznych.[/b]

Samorząd zawsze uważał, że adwokaci nie powinni być objęci obowiązkiem stosowania kas. Widzimy zagrożenie tam, gdzie dostrzegają je także nasi koledzy z Europy. Na początku 2011 r. Stowarzyszenie Adwokatur Europejskich (CCBE) zamierza przysłać do Polski misję specjalną, która będzie przekonywać ministra finansów, żeby zrezygnował z tego pomysłu, ponieważ zagraża on adwokackiej tajemnicy zawodowej. Nawet gdyby to się nie udało, to nie wydaje mi się, aby wprowadzenie kas spowodowało jakieś dramatyczne skutki w środowisku adwokackim.

[b]Poprzedni zjazd odbywał się pod hasłem „Jutro adwokatura”. Jaka jest dziś?[/b]

Dziś jest nas zdecydowanie więcej. Hasło odnosiło się także do tego, że jesteśmy ludziom potrzebni. Dlatego próbowaliśmy zmodyfikować zasady wykonywania zawodu, by nasza pomoc dla nich była lepsza. Pod rządami starej ustawy – Prawo o adwokaturze nie było to do końca skuteczne, tak więc pozostaje zadaniem dla nowych władz samorządu.

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/55760,564903_Palestra--wiecej-czlonkow--wiecej-problemow.html]Palestra: więcej członków, więcej problemów[/link][/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo