O konieczności zmian w ustawie o doradztwie podatkowym poinformowano podczas wczorajszego spotkania Forum Dyrektorów Podatkowych Ernst & Young.
Jak zauważył Łukasz Ziółek, dyrektor programu Forum, nowelizacja ustawy o doradztwie z 2010 r. zniosła istotną barierę, jaką był maksymalny okres zawieszenia wykonywania zawodu na pięć lat. Wielu doradców zatrudnionych na etacie w dużych przedsiębiorstwach odwieszało działalność przed upływem tego okresu, np. na miesiąc, by uniknąć skreślenia z listy, a potem wystąpić o kolejne zawieszenie. Teraz możliwe jest zawieszenie na czas nieograniczony.
Doradcy mają też obowiązek podnoszenia kwalifikacji poprzez uzyskanie 32 punktów (m.in. za szkolenia i publikacje) w ciągu dwóch lat. Kto zawiesi działalność na ponad pięć lat, musi zdobyć dodatkowe 24 punkty.
Nowelizacja stworzyła też doradcom możliwość – pod pewnymi warunkami – pracy na etacie w spółkach niebędących spółkami doradztwa, a jednocześnie wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Doradcy chcieliby uelastycznienia przepisów o wykonywaniu zawodu przez osoby pełniące w przedsiębiorstwach funkcje związane z podatkami. Chodzi o kwestie świadczenia usług na rzecz innych podmiotów z danej grupy. Jak poinformował Roman Namysłowski z KRDP, rada chce wypracować nowe rozwiązania, które staną się podstawą dyskusji.