B.B. zwrócił się do Dziekana Okręgowy Izby Radców Prawnych o udostępnienie informacji publicznej w postaci wszystkich orzeczeń wydawanych w ramach postępowań dyscyplinarnych. Następnie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność dziekana OIRP, polegającą na nieudostępnieniu żądanej informacji.
Dziekan wniósł o odrzucenie skargi, stwierdzając, iż nie ma zdolności sądowej. Dodał, iż skarżącemu została udzielona i przesłana odpowiedź na wniosek z przytoczeniem podstawy prawnych i szczegółową argumentacją.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (sygn. akt II SAB/Bd 21/14) podzielił stanowisko dziekana, iż nie posiada on zdolności sądowej.
W uzasadnieniu orzeczenia, odrzucającego skargę, przypomniano, iż samorząd zawodowy radców prawnych jako taki nie ma osobowości prawnej. W osobowość prawną (art. 5 ustawy o radcach prawnych) wyposażone są natomiast okręgowe izby i Krajowa Izba Radców Prawnych, które działają przez swoje organy.
Działalnością okręgowej izby radców prawnych kieruje rada okręgowej izby radców prawnych, i tylko ona jest uprawniona do reprezentowania OIRP w stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych, i tylko rada może umocować (w drodze uchwały) do reprezentowania izby w stosunkach zewnętrznych. – Z powyższego wynika, że dziekan nie jest organem okręgowej izby radców prawnych. Dziekan natomiast wraz z wicedziekanami, sekretarzem, skarbnikiem i członkami stanowi prezydium, które jest organem wykonawczym – wskazał WSA.