Bitwa o władzę w Prokuraturze Krajowej. Jest nowy komunikat

Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował Pana prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - przekazała na platformie "X" Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 17.01.2024 07:46

Policja przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie

Policja przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Od piątku trwa spór o władzę w Prokuraturze Krajowej. Wówczas minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar stwierdził, że Dariusz Barski nie jest prokuratorem krajowym z uwagi na nieprawidłowe przywrócenie go do służby. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, prokuratorzy i eksperci nie są co do tego zgodni. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego. 

Powołani jeszcze za Zbigniewa Ziobry zastępcy prokuratora generalnego oświadczyli, że Bilewicz nie został skutecznie mianowany p.o. prokuratora krajowego. W środę na profilu „X” Prokuratury Krajowej podano informację, że "Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował Pana prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe".

Zebranie prokuratorów PK: Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski

Wczoraj odbyło się zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej. Podjęto dwie uchwały. W pierwszej z nich stwierdzono, że "podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara działania zmierzające do uniemożliwienia Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu sprawowania tej funkcji oraz nielegalnej próby powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego nie wywołują skutków prawnych". Jak podkreślono, "Prokuratorem Krajowym, I Zastępcą Prokuratora Generalnego jest Dariusz Barski". Przypomniano, iż zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze, Prokuratora Krajowego jako Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą.

Druga uchwała dotyczy polecenia Adama Bodnara, który we wtorek nakazał wstrzymanie publikacji jakichkolwiek treści na stronie internetowej oraz profilu X Prokuratury Krajowej. Stwierdzono w niej m.in., zgodnie z art. 18 par. 1 Prawa o prokuraturze Prokuraturą Krajową kieruje Prokurator Krajowy, do jego kompetencji należy prowadzenie polityki informacyjnej Prokuratury Krajowej, w tym podejmowanie decyzji w zakresie trybu i zakresu publikowania informacji na stronie internetowej Prokuratury Krajowej oraz za pośrednictwem innych kanałów komunikowania.

Przypomnijmy, iż w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny w jednoosobowym składzie (sędzia Krystyna Pawłowicz) wydał postanowienie, w którym Prokuratorowi Generalnemu nakazano powstrzymanie się od wszelkich działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego zadań i realizacji swoich kompetencji jako Prokuratora Krajowego i prokuratora w stanie czynnym.

Czytaj więcej

Walka o władzę w prokuraturze: Prokuratorzy przestaną przyjmować polecenia od przełożonych?

Mimo eskalacji konfliktu, Adam Bodnar twierdzi, że nie zamierza wycofać się z podjętej decyzji w sprawie Dariusza Barskiego. Wskazał przy tym, że przepis na podstawie, którego przywrócono prokuratora do służby czynnej ze stanu spoczynku miał miejsce na podstawie przepisu, który „obowiązywał dokładnie dwa miesiące”, podczas tworzenia nowej Prokuratury Krajowej, ale nie w 2022 roku, kiedy nastąpiło powołanie Barskiego na stanowisko w PK. - Nie zamierzam się wycofać, ponieważ uważam, że absolutnie mam rację w tym, co zostało przedstawione prokuratorowi Dariuszowi Barskiemu - powiedział minister sprawiedliwości w rozmowie z TVN24.

Czytaj więcej

Bodnar: Absolutnie nie zamierzam się wycofać. Uważam, że mam rację ws. Barskiego
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność