Pod numerem telefonu 22 299 87 77 będzie czynna infolinia Krajowej Rady Komorniczej, na której każdy czy to dłużnik czy wierzyciel, będzie mógł uzyskać za darmo poradę dotyczącą postępowania egzekucyjnego, jak wiadomo trudnego finansowo i prawnie.

- Uruchomiliśmy dodatkowe połączenia, nie zabraknie też komorników udzielających odpowiedzi, a hasło tegorocznego Dnia Otwartego Komorników ma zwrócić uwagę społeczeństwu, jak w przemyślany, świadomy, a przede wszystkim odpowiedzialny sposób korzystać z takich instrumentów finansowych jak kredyty, pożyczki, czy zakupy z odroczonym terminem płatności. Jako komornicy sądowi na co dzień spotykamy się z osobami, które wskutek nieprzemyślanych decyzji, braku wiedzy, a czasami z powodu zwykłej lekkomyślności stali się dłużnikami, których zobowiązanie musi egzekwować komornik. Nasze doświadczenia wskazują - wskazują organizatorzy Dnia.

Czytaj więcej

Co czeka dłużnika, gdy komornik zapuka do drzwi

A wielu z tych sytuacji można było uniknąć, gdyby decyzja o zadłużeniu się została poprzedzona rzetelną analizą sytuacji finansowej zobowiązanego (dłużnika). Szczególnie dotyczy to pożyczek pozabankowych, których uzyskanie jest stosunkowo proste, jednak wiąże się zwykle ze zwiększonymi kosztami.

- Chcemy przekazać jak najszerszemu gronu odbiorców, że o ile nie ma nic złego w samym pożyczaniu pieniędzy, czy korzystaniu z kredytu, jednak zawsze trzeba znać warunki, na jakich zaciąga się zobowiązanie i skonfrontować je z własnymi możliwościami, czemu służy choćby badanie zdolności kredytowej - mówi "Rzeczpospolitej", rzecznik prasowy KRK, Marek Grzelak, komornik.

Aby zobrazować, jakie zachowania są najbardziej ryzykowne, samorząd Komorniczy opracował "Dziesięć zasad bezpiecznego pożyczania”, których przestrzeganie powinno zmniejszyć ryzyko podejmowane przy zaciąganiu zobowiązań.