Konieczność przesyłania skarbówce coraz liczniejszych danych sprawia, że rośnie znaczenia digitalizacji procesów podatkowych. W naszym rankingu przyznajemy nagrody za innowacyjne rozwiązania oraz – po raz pierwszy – za osiągnięcia w zakresie digitalizacji. Chcemy jednak szczególnie docenić tę dziedzinę, która wciąż się rozwija i będzie mieć decydujący wpływ na przyszłość podatników, jak też firm doradztwa podatkowego.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” przyznali w tym roku specjalną nagrodę dla lidera w rozwoju nowoczesnych technologii. Otrzymuje ją firma PwC za Taxolite, czyli kompleksowe narzędzie do cyfrowego raportowania podatkowego. To aplikacja, która może integrować się z wieloma źródłami danych i wszystkimi systemami ERP, bez potrzeby wprowadzania zmian w systemach. Pozwala m.in. na automatyzację procesów rozliczania podatków w zakresie kalkulacji, deklaracji, JPK, a także e-sprawozdań, zatorów płatniczych i faktur ustrukturyzowanych. Platforma Taxolite jest stale rozbudowywana w ramach strategicznego partnerstwa PwC z firmą Microsoft.

Czytaj więcej

Wybraliśmy najlepszych ekspertów i firmy doradztwa

Wyróżniamy też narzędzia przygotowane przez innych uczestników rankingu. Na uwagę zasługuje stworzona przez ekspertów KPMG aplikacja MDR Secure, dzięki której zbieranie informacji oraz techniczny proces raportowania odbywa się w jednym narzędziu. Wyróżniamy też EY za LitigEYtor, narzędzie, które usprawnia poruszanie się w postępowaniach podatkowych i zapobiega przegapieniu ważnych terminów.

Jak podkreśla Michał Tarkowski, przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, rola informatyzacji i digitalizacji w podatkach będzie rosła.

– Nowelizacje poszczególnych przepisów zmierzają do pełnej informatyzacji w zakresie relacji państwo –przedsiębiorca. Idea jest jak najbardziej słuszna, należy jednak poprawić sposób jej wdrożenia ze strony państwa. Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni mieć więcej czasu na zapoznanie się z nowymi wymogami – mówi Michał Tarkowski.