Redakcja „Rzeczpospolitej” już po raz szesnasty zorganizowała ranking firm doradztwa podatkowego, w którym prezentujemy największe i najlepsze firmy na rynku doradztwa oraz ich najważniejsze sukcesy. Z naszego zestawienia wynika, że 2021 rok okazał się dobry dla doradców podatkowych. Ich usługi cieszyły się dużym zainteresowaniem, do czego przyczyniły się liczne zmiany przepisów.

Nasz ranking pokazuje, że większość uczestników poprawiła swoje wyniki finansowe oraz zwiększyła zatrudnienie. Najwyższe przychody – 306 mln zł – osiągnęła firma EY. Na drugie miejsce, z przychodami 301 mln zł, awansowała firma Deloitte.

W rankingu prezentujemy też firmy i kancelarie pod względem ich wielkości. Tak jak w poprzednim roku, największy zespół ma firma Deloitte – pracuje dla niej 186 osób z licencją doradcy podatkowego oraz 15 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa. Pokazujemy też inne ważne aktywności uczestników. Po raz kolejny najwięcej spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – 119 – obsługuje firma PwC.

Prezentujemy również najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego. Mamy dwóch liderów w PIT: Patrycję Goździowską (SSW Pragmatic Solutions) oraz Andrzeja Marczaka (KPMG), a także dwóch liderów w dziedzinie podatku od nieruchomości: Pawła Banasika (Deloitte) i Michała Nielepkowicza (Thedy & Partners).

Jest też kilka zmian. Liderem w dziedzinie podatku VAT został po raz pierwszy Paweł Mikuła (Deloitte), w postępowaniach podatkowych Lesław Mazur (Thedy & Partners), a w dziedzinie doradztwa transakcyjnego najwięcej głosów otrzymał Cezary Przygodzki (Dentons). W doradztwie compliance najlepszy okazał się Mikołaj Woźniak (PwC).

W międzynarodowym prawie podatkowym ponownie zwyciężyła Katarzyna Klimkiewicz-Deplano (Advicero Nexia). Nie ma również niespodzianki w dziedzinie cen transferowych. Po raz kolejny tytuł najlepszego doradcy uzyskała Ewelina Stamblewska-Urbaniak (Crido). W CIT zwyciężył Marek Kolibski (KNDP).

Wyboru najlepszych ekspertów dokonała kapituła złożona z wybitnych przedstawicieli świata nauki oraz reprezentantów organizacji przedsiębiorców. Tej samej kapitule powierzyliśmy też ocenę przełomowych wygranych przed sądami administracyjnymi. Docenione zostały szczególnie te orzeczenia, w których sądy – wbrew stanowisku fiskusa – przyznają podatnikom prawo do odzyskania nadpłaconych danin. Nagrodę w tej kategorii uzyskały firmy: Thedy & Partners, SSW Pragmatic Solutions, BTTP, Greenberg Traurig oraz Deloitte.

Największe firmy według liczby doradców podatkowych

Rzeczpospolita

 W naszym rankingu doceniamy też sukcesy firm i kancelarii w dziedzinie nowoczesnych technologii. Tytuł najbardziej innowacyjnej firmy otrzymują: Deloitte za zastosowanie robotyzacji oraz PwC za kalkulatory zmian podatkowych dotyczące Polskiego Ładu.

W tym roku po raz pierwszy wyróżniliśmy też najciekawsze rozwiązania w zakresie digitalizacji. Nagrodę otrzymuje firma Arena Tax za wdrożenie narzędzi Business Intelligence (BI), które pozwalają ujednolicić i skonsolidować raportowanie na poziomie grupy.

Ponieważ technologie i cyfryzacja już na dobre zawitały do podatków, redakcja postanowiła przyznać wyróżnienie dla lidera rozwoju nowoczesnych technologi. Tytuł ten otrzymuje firma PwC, która niezmiennie zdobywa nagrody i wyróżnienia za innowacje, a dodatkowo stale wprowadza nowe produkty usprawniajace pracę doradców.

Tak jak w poprzednich latach, przyznaliśmy też nagrody w dziedzinie edukacji podatkowej. Kapituła redakcyjna „Rzeczpospolitej” wyróżniła KPMG i MDDP za bogatą i zróżnicowaną ofertę szkoleń, które pomagają podatnikom dostosować się do licznych zmian przepisów.

Kapituła redakcji przyznała też nagrody dla firm, które mają największy wkład w tworzenie dobrego prawa podatkowego. W tej kategorii zwyciężają PwC za wkład w zakończenie sporów o VAT na dania typu fast food oraz Grant Thornton za szybkie wyliczenia skutków finansowych Polskiego Ładu.

Wyróżniliśmy też najlepsze strony internetowe uczestników rankingu. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się TLhub, przed kancelariami GLC TAX Glumińska-Pawlic, Szymik, Kubista oraz Thedy & Partners.

We współpracy z Anną Włodarczyk, koordynatorką Centrum Pro Bono przynaliśmy też nagrodę za bezpłatne doradztwo dla potrzebujących. Otrzymuje ją Kancelaria Ożóg Tomczykowski. Wyróżniamy również Advicero Nexia.

Największe firmy według przychodów za 2021 rok, w mln zł

Rzeczpospolita

  W tegorocznym rankingu zabrakło niestety wyników w kategorii młody talent. Przedstawiciel samorządu poinformował redakcję, że krótki termin i sformalizowany tryb podejmowania decyzji przez organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych spowodowały, że nie udało się wytypować zwycięzcy w tej kategorii.

Zobacz pełne wyniki Rankingu firm doradztwa podatkowego 2022:

Anna Wojda: Fachowcom pracy nie zabraknie

Nagradzamy najlepszych ekspertów w prawie podatkowym

Zespoły rosną w siłę

Ustawodawca dba o finanse doradców podatkowych

Nagrody specjalne dziennikarzy

Najlepsze strony internetowe firm doradztwa podatkowego: liczy się odważny pomysł

Giełdowi prymusi w rankingu firm doradztwa podatkowego

Nagrody za walkę o sprawiedliwość - doradcy uzyskali w sądach przełomowe wyroki

Warto dzielić się wiedzą z innymi - nagrody dla doradców za szkolenia

Laur za jasne przepisy - nagrody za udział w tworzeniu dobrego prawa podatkowego

Zmieniają świat na lepsze - nagroda za bezpłatne doradztwo podatkowe

Roboty dają więcej czasu na myślenie

Praca zdalna doradców podatkowych pozostanie, dojdą elastyczne godziny

Sposoby na lepszą efektywność

Technologia ułatwia doradcom pracę