Kryzys na rynku usług prawniczych nie odstrasza. Tegoroczna rekrutacja na studia pokazuje, że prawo jest wciąż oblegane. I to mimo niżu demograficznego. Uniwersytety Jagielloński i Mikołaja Kopernika w Toruniu odnotowały nawet wzrost liczby chętnych.

Prawo w większości szkół wyższych przestało być jednak najpopularniejszym kierunkiem. Na przykład Uniwersytet Warszawski miał najwięcej chętnych na... dziennikarstwo i komunikację społeczną, specjalność PR i marketing medialny (26 osób na miejsce). Co skłania do wyboru prawa?

Możliwości

– Studia te ciągle dają duże możliwości wyboru dalszej kariery – mówi Ewa Jakubiak-Zielińska z firmy rekrutacyjnej People sp. z o.o.

Znajomość przepisów przydaje się nie tylko w zawodach prawniczych, ale też w biznesie i zarządzaniu.

Najtrudniej niezmiennie dostać się na prawo we Wrocławiu. Tam na jedno miejsce walczyło niemal siedem osób.Najłatwiej zaś w Olsztynie. Na Uniwersytecie Szczecińskim rekrutację przedłużono z powodu awarii systemu internetowego. Nie wiadomo więc, ile osób chce się na nim kształcić.

Osoby zajmujące się rekrutacją przyznają jednak, że samo skończenie studiów prawniczych nie wystarczy, bo konkurencja jest duża.

– Od dłuższego czasu obserwujemy, że na rynku pracy jest coraz więcej prawników ze świetnymi kwalifikacjami – mówi Ewa Jakubiak-Zielińska.

Praktyka w cenie

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Najwięcej, bo aż 2142, maturzystów wyraziło chęć studiowania prawa w stolicy Dolnego Śląska. Jeszcze podczas rejestracji zwiększono więc limity przyjęć o 50 miejsc, do 332.

– Chcą u nas studiować maturzyści z najlepszymi wynikami w Polsce. Przyciągają oczywiście miejsca zajmowane przez nasz wydział w rankingach, ale też infrastruktura, kadra i samo miasto – mówi dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

I nie chodzi tu tylko o życie studenckie. We Wrocławiu coraz częściej korporacje prawnicze otwierają swoje siedziby. Uniwersytet współpracuje z nimi w programie praktyk. Bo wydział kładzie nacisk na praktyczną naukę prawa, są symulacje rozpraw, zajęcia prowadzą praktycy – m.in. adwokaci, radcy, sędziowie.

– O popularności wydziału przesądza nie tylko oferta edukacyjna, ale też atmosfera miasta i koszty życia w nim – mówi Krzysztof Stępkowski z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland.