Wbrew oczekiwaniom rząd nie przyjął w miniony wtorek projektu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C7D2A6DD203BA725A4219EEDEFFB3073?id=269316]nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym[/link]. Kolejne podejście zaplanowano na przyszły tydzień.
W Ministerstwie Finansów powiedziano nam jedynie, że rząd nie przyjął projektu nowelizacji "z przyczyn formalnych". Powodem była tabela zgodności z prawem Unii Europejskiej.
– Od kilku miesięcy Rada Ministrów oczekuje, że do przedstawianych na posiedzeniach rządu projektów ustaw implementujących przepisy UE będą dołączane tabele zbieżności. Wykazują one, które przepisy projektu wdrażają do naszego ustawodawstwa prawo UE, a które nie – ze szczegółowym uzasadnieniem tych niedokonujących implementacji. To była decyzja samego premiera, wsparta przez ministra Mikołaja Dowgielewicza z UKIE i Rządowe Centrum Legislacji. Chodziło o przeciwdziałanie powszechnej praktyce dołączania do tego rodzaju projektów przepisów, które wykraczają poza obszar objęty implementacją, czego przykładem jest właśnie projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym – powiedział "Rz" minister Maciej Berek, prezes RCL. I dodał: – Mam nadzieję, że Ministerstwo Finansów przygotuje tabelę zbieżności na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów zaplanowane na 16 lutego, tak aby rząd mógł przyjąć zaproponowane rozwiązania.
Nowela ma implementować do naszego prawa postanowienia dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym, powszechnie zwanej dyrektywą usługową.