Wchodzą właśnie w życie trzy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 19 lutego 2008 r. dotyczące uzyskiwania licencji syndyka, w tym: w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję i w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej (wszystkie zawiera Dziennik Ustaw nr 37 z 5 marca 2008 r., poz. 206-208).
Opłata egzaminacyjna wynosi 1126 zł. Należy ją wpłacić na konto Ministerstwa Sprawiedliwości w NBP do 1 kwietnia (szczegóły na stronie internetowej MS). Pierwszy egzamin odbędzie się 16 maja 2008 r. (następny – 17 listopada).
– Spodziewamy się kilkudziesięciu podań, zwłaszcza młodych osób, starsi (obecni syndycy) najwyraźniej bowiem czekają – powiedziała „Rz” Monika Madurowicz, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Ministerstwa Sprawiedliwości. – Sami jesteśmy ciekawi, jak przebiegnie ten pierwszy egzamin.
Po zdanym egzaminie licencję przyznaje (ale też może ją w określonych przypadkach cofnąć bądź zawiesić) minister sprawiedliwości.
Do tej pory dobór syndyków, nadzorców i zarządców sądowych, a więc osób na ważne stanowiska w postępowaniu upadłościowym, układowym i naprawczym, odbywał się bez wyraźnych kryteriów. Decydował o tym sąd upadłościowy, a do 1997 r. nie było nawet list kandydatów. Z drugiej strony w dużych upadłościach, np. tzw. Bezpiecznej Kasy Oszczędności Lecha Grobelnego (Dorchem sp. z o.o.) funkcje syndyka pełnili adwokaci. Jednak adwokaci i radcowie nie będą mogli już być syndykami.