[b]Rz: 11 maja przypada Dzień Doradcy Podatkowego. Jaki jest cel jego organizowania i jak będą wyglądały obchody?[/b]
[b]Tomasz Michalik:[/b] Istotą tego dnia, obchodzonego już od 2002 r., jest integrowanie środowiska. Zawód doradcy wykonuje czynnie prawie 8 tys. osób. Chcemy dać im możliwość spotkania i wymiany poglądów. Większość oddziałów regionalnych organizuje imprezy dla doradców oraz ich rodzin. W części regionów będą to spotkania połączone z warsztatami i konferencjami podatkowymi.
[b]W styczniu br. objął pan funkcję przewodniczącego KRDP. Jaki jest plan działań rady?[/b]
Plan pracy jest bardzo bogaty. Od początku podkreślałem, że potrzebujemy nowego zdefiniowania zawodu doradcy podatkowego. Chcemy na nowo określić ich rolę w życiu społeczno-gospodarczym. Pracujemy nad utrwaleniem wizerunku naszej profesji jako zawodu zaufania publicznego. Jednym z przejawów tych działań będzie znacznie większe niż dotychczas włączenie się samorządu w działalność pro publico bono, której można oczekiwać od zawodów zaufania publicznego. Jednocześnie zależy nam na umacnianiu wizerunku zawodu nowoczesnego i dynamicznego, przynoszącego wiele fascynujących wyzwań intelektualnych.
Niezwykłość tego zawodu wynika choćby z tego, że z jednej strony oferuje on zadania typowe dla zawodu prawniczego, jak choćby sporządzanie opinii prawnych, przygotowywanie umów, udział w negocjacjach czy reprezentowanie klientów przed sądami administracyjnymi. Z drugiej strony możemy pomagać klientom w sprawach ekonomicznych i finansowych, a tym samym funkcjonować jako prawdziwy, wszechstronny partner w biznesie. Taki obraz chcemy promować szczególnie wśród studentów, by zachęcać ich do wyboru tej profesji jako zawodu aspiracji.