Zakłada tak uchwalona niedawno nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=310B6B655D750EC996B806AC90C36C56?id=269316]ustawy o doradztwie[/link]. To znacząca zmiana, bo dotychczas mogą zawiesić wykonywanie zawodu najwyżej na pięć lat. Zawieszonych doradców jest obecnie ponad 700, a czynnie wykonuje ten zawód ok. 8 tys. osób.
[srodtytul]Wystarczy wniosek[/srodtytul]
Z nowych regulacji ucieszy się też kilkuset doradców, którzy właśnie z powodu przekroczenia terminu zostali już pozbawieni uprawnień zawodowych. Teraz musieliby ponownie zdać egzamin na doradcę, a po wejściu w życie nowelizacji wystarczy wniosek o przywrócenie do zawodu.
Najczęstszym powodem, dla którego doradcy zawieszają działalność, jest zatrudnienie w firmach o innym profilu działalności, np. spółkach, w których zajmują się wewnętrznymi rozliczeniami podatkowymi. Obecnie osoba, która chce wykonywać tego rodzaju pracę, nie może jednocześnie wykonywać czynności doradztwa. Ale i to się zmieni, bo doradcy będą mogli być zatrudnieni w podmiotach niebędących spółkami doradztwa podatkowego, jeśli nie będą naruszać zasad etyki zawodowej, zagrażać bezstronności i niezależności doradcy oraz powodować konfliktu interesu między poszczególnymi rodzajami wykonywanej przez niego działalności (tzw. działalność wielodyscyplinarna), a także powiadomią o tym swoją radę.
[srodtytul]Lepsza ochrona[/srodtytul]