Reklama
Rozwiń

Dobra wiadomość dla doradców

Doradcy podatkowi będą mogli zawiesić wykonywanie zawodu na czas nieograniczony. Skreśleni z listy za przekroczenie terminu wrócą na łono korporacji

Aktualizacja: 13.05.2010 04:51 Publikacja: 13.05.2010 01:12

Dobra wiadomość dla doradców

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Zakłada tak uchwalona niedawno nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=310B6B655D750EC996B806AC90C36C56?id=269316]ustawy o doradztwie[/link]. To znacząca zmiana, bo dotychczas mogą zawiesić wykonywanie zawodu najwyżej na pięć lat. Zawieszonych doradców jest obecnie ponad 700, a czynnie wykonuje ten zawód ok. 8 tys. osób. 

[srodtytul]Wystarczy wniosek[/srodtytul]

Z nowych regulacji ucieszy się też kilkuset doradców, którzy właśnie z powodu przekroczenia terminu zostali już pozbawieni uprawnień zawodowych. Teraz musieliby ponownie zdać egzamin na doradcę, a po wejściu w życie nowelizacji wystarczy wniosek o przywrócenie do zawodu.

Najczęstszym powodem, dla którego doradcy zawieszają działalność, jest zatrudnienie w firmach o innym profilu działalności, np. spółkach, w których zajmują się wewnętrznymi rozliczeniami podatkowymi. Obecnie osoba, która chce wykonywać tego rodzaju pracę, nie może jednocześnie wykonywać czynności doradztwa. Ale i to się zmieni, bo doradcy będą mogli być zatrudnieni w podmiotach niebędących spółkami doradztwa podatkowego, jeśli nie będą naruszać zasad etyki zawodowej, zagrażać bezstronności i niezależności doradcy oraz powodować konfliktu interesu między poszczególnymi rodzajami wykonywanej przez niego działalności (tzw. działalność wielodyscyplinarna), a także powiadomią o tym swoją radę.

[srodtytul]Lepsza ochrona[/srodtytul]

Inna bardzo ważna i oczekiwana przez środowisko zmiana zakłada, że tajemnica zawodowa doradców podatkowych będzie tak samo chroniona jak tajemnica np. adwokatów czy radców prawnych. Zwolnić z niej doradcę będzie mógł tylko sąd, na którego postanowienie można złożyć zażalenie. Obecnie może to zrobić prokurator.

Nowe przepisy znoszą też zakaz reklamy, dostosowując ustawę do tzw. dyrektywy usługowej. Nowelizacja przewiduje, że Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych określi zasady etyki, szczególnie w kwestii sposobu reklamowania tych usług oraz podnoszenia kwalifikacji. 

Nowelizacja umożliwi też udzielanie substytucji (zastępstwa) w postępowaniach z zakresu doradztwa podatkowego. Umożliwi to zastąpienie na rozprawie doradcy, który nie może stawić się w sądzie, np. z powodu choroby.

[ramka] [b]Komentuje Tomasz Michalik - przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych[/b]

Możliwość zawieszenia wykonywania zawodu na czas nieokreślony to dobra zmiana, ponieważ podkreśla otwartość zawodu doradcy podatkowego. Ustawodawca nie zapomina też o tych, którzy zostali już skreśleni, i umożliwia im powrót do zawodu. W praktyce szczególnie istotne jest stworzenie doradcom możliwości – pod pewnymi warunkami – pracy jednocześnie na etacie w spółkach niebędących spółkami doradztwa i wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Nowelizacja wprowadza wiele fundamentalnych zmian oczekiwanych przez środowisko doradców – w mojej ocenie najważniejsza dotyczy ochrony tajemnicy zawodowej, z której doradcę zwolnić będzie mógł jedynie sąd, dzięki czemu lepiej chronieni będą także nasi klienci.  [/ramka]

Zakłada tak uchwalona niedawno nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=310B6B655D750EC996B806AC90C36C56?id=269316]ustawy o doradztwie[/link]. To znacząca zmiana, bo dotychczas mogą zawiesić wykonywanie zawodu najwyżej na pięć lat. Zawieszonych doradców jest obecnie ponad 700, a czynnie wykonuje ten zawód ok. 8 tys. osób. 

[srodtytul]Wystarczy wniosek[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono