Dlatego radca prawny będący wspólnikiem spółki osobowej nie staje się podatnikiem VAT z tego powodu.
Tak uznał [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w precedensowym wyroku z 23 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1762/09)[/b].
Orzeczenie, które nie jest prawomocne, stanowi przełom nie tylko dlatego, że sąd dopuścił do udziału w postępowaniu na prawach strony Okręgową Izbę Radców Prawnych. Przyznanie racji podatnikowi to przyznanie racji całej korporacji, a także adwokatom i doradcom podatkowym, którzy są obowiązani świadczyć – na polecenie sądu – pomoc prawną osobom, których nie stać na samodzielne wynajęcie profesjonalisty. Od lat środowiska te toczą bój z ministrami: finansów i sprawiedliwości, w kwestii zasad opodatkowania tej formy pomocy.
[srodtytul]Cios w ministrów[/srodtytul]
Spór, który zakończył się przed sądem, zaczął się od interpretacji podatkowej, wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z upoważnienia ministra finansów 3 czerwca 2009 r. (nr IPPP3/443-387/09-2/MM). Podatnik chciał wiedzieć, czy radca prawny wykonujący zawód jako wspólnik w spółce osobowej, nieprowadzący przy tym samodzielnej działalności gospodarczej, jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy[/link] o tym podatku. Jego zdaniem nie. Przede wszystkim dlatego, że może on świadczyć pomoc prawną wyłącznie w imieniu i na rachunek kancelarii.