Notariusz nie odpowiada za cudzy podatek

Odpowiedzialność notariuszy jako płatników podatków pobieranych przy sporządzaniu aktów notarialnych nie łamie konstytucji

Publikacja: 10.11.2010 03:48

Notariusz nie odpowiada za cudzy podatek

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Potwierdził to [b]Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 listopada (sygn. SK 10/08)[/b].

Odrzucił on zarzuty Anny K., która zaskarżyła przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1364866946084F519432417A4FFB7A4?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] nakładające na notariuszy obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku należnego od klienta kancelarii przy okazji dokonywania czynności notarialnych.

Notariuszce urząd skarbowy kazał zapłacić z własnej kieszeni podatek od czynności cywilnoprawnych, który pobrała w niepełnej wysokości. Sprawę przegrała także przed sądami administracyjnymi, napisała więc skargę konstytucyjną na przepisy ordynacji.

Twierdziła, że notariusz, osoba prywatna wykonująca wolny zawód, nie może odpowiadać własnym majątkiem za cudze zobowiązania podatkowe.

Nie wolno obarczać go finansowym ryzykiem dokonywanych czynności i interpretacji zmiennych i niejasnych przepisów podatkowych. Narusza to bowiem jej zdaniem szereg konstytucyjnych praw i zasad, w tym równości, wolności, własności, ochrony rodziny.

Trybunał zmiażdżył tę skargę, uznając większość zarzutów za słabo uargumentowane i nietrafne. Zajął się zaś zarzutem nadmiernego i nieuzasadnionego ograniczenia prawa własności (art. 64 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76FF725FC22A1B43A1BDAD3E952B992F?id=77990]konstytucji[/link]). Nie dopatrzył się jednak niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów.

- Notariusz nie odpowiada za cudzy podatek, tylko za wykonanie swojego ustawowego obowiązku pobrania go na rzecz państwa - wyjaśniał sędzia Marian Grzybowski.

Ustawa uczyniła go funkcjonariuszem publicznym wymiaru sprawiedliwości, organem ochrony prawnej. Taki rodzaj odpowiedzialności płatnika służy ochronie finansowych interesów państwa i jest gwarancją rzetelnego rozliczania się z podatków. Notariusz jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego i prawnikiem, powinien więc znać przepisy wiążące się z wykonywaniem tej profesji oraz należycie i starannie wykonywać swoje obowiązki podkreślił Trybunał.

[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/09/rejent-nie-jest-osoba-prywatna/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo