[b]Srebrne Medale Pamiątkowe ministra sprawiedliwości trafiły do mecenasa Zbigniewa Maciejowskiego oraz mecenasa Stanisława Maurera. Pośmiertnie otrzymali je także Andrzej Piotr Kern oraz Maria Budzanowska.[/b]
Uhonorowanych wskazał Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Wręczenie odznaczeń to część tegorocznych obchodów jubileuszu 30-lecia NSZZ „Solidarność”.
- Na medalach, które dzisiaj mam zaszczyt wręczyć wyryta jest maksyma: „nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Wy jako adwokaci – w tych szczególnych czasach - robiliście wszystko, aby zasada ta był przez wymiar sprawiedliwości respektowana – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.
[b]Andrzej Piotr Kern[/b] (ur. 18 maja 1937 r. w Łęczycy, zmarł 29 listopada 2007 r.). Adwokat. W czasie odwilży „polskiego października” był jednym z przywódców Związku Młodych Demokratów.
W 1980 r. utworzył, wraz z grupą adwokatów i pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, przy Łódzkiej Radzie Adwokackiej punkt konsultacyjny dla nowopowstającej „Solidarności”. Ekspert i doradca tego Związku. Gość honorowy I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność w Gdańsku. W okresie stanu wojennego bronił czołowych działaczy łódzkiej Solidarności. Reprezentował Zakładowe Komitety Założycielskie NSZZ Solidarność w sprawach o ich zarejestrowanie; bronił również związkowców wyrzucanych z pracy. W sumie w latach 1964 – 1989 bronił w kilkudziesięciu procesach działaczy NSZZ „Solidarność” i opozycji antykomunistycznej. W tym okresie współorganizował przy kościołach Ojców Jezuitów i Najświętszego Zbawiciela w Łodzi pomoc prawną dla działaczy NSZZ Solidarność i opozycji, pozbawionych wolności lub wyrzuconych z pracy. Wspólnie z adwokatem Karolem Głogowskim prowadził tajne szkolenia związkowców na temat prawnych środków obrony w razie pozbawienia wolności oraz metod nacisku stosowanego przez funkcjonariuszy SB. W 1982 r. został internowany.