Nie potrzebujemy zmian o charakterze rewolucyjnym – zawód zmienia się na drodze drobnych zmian dostosowujących ramy prawne do zmieniającego się świata. I ten proces trwa. Przypomnę choćby ubiegłoroczne nowelizacje ustawy o doradztwie podatkowym, które nadały doradcom wiele nowych uprawnień, znacząco wzmacniając nasz zawód. Przykładami, które uważam za bardzo ważne, są możliwość potwierdzania przez doradcę dokumentów w postępowaniu za zgodność z oryginałem czy znaczące wzmocnienie ochrony tajemnicy zawodowej. Te i inne zmiany wzmocniły pozycję doradców jako zawodu zaufania publicznego w relacjach ze światem zewnętrznym.
O jakich dalszych zmianach państwo myślicie?
Jest ich wiele. Uważamy, że zawód doradcy podatkowego jest już na tyle zawodem dojrzałym, aby doradcy mogli uzyskać nowe uprawnienia – choćby nawet o wymiarze symbolicznym. Np. doradcy od lat występują w sądach administracyjnych – w niektórych sądach niemal w połowie spraw, w której występuje profesjonalny pełnomocnik, pełnomocnikiem tym jest doradca podatkowy. To oznacza, że – jak się wydaje – może być już traktowany w taki sam sposób jak inni profesjonalni pełnomocnicy, czyli nie musi być instruowany co do możliwości dalszego działania, ale w zamian powinien ponosić podobną jak inni pełnomocnicy odpowiedzialność za ustalenie wysokości wpisu. To usunie niektóre ułatwienia przysługujące doradcy, ale coś za coś.
Myślę, że doradcy są profesjonalnie przygotowani do reprezentowania klientów w sądach administracyjnych w sprawach z zakresu zobowiązań podatkowych nie gorzej niż inni pełnomocnicy. Dlatego nie powinni być traktowani inaczej. Nawet jeżeli na krótką metę byłoby to rozwiązanie dla niektórych doradców niekorzystne, to jednak, patrząc długofalowo, uważam, że jest niezmiernie istotne z punktu widzenia rangi zawodu.
A inne nowe uprawnienia?
Jest ich wiele, np. zwolnienie doradcy z egzaminu na członka rady nadzorczej. Zakres tego egzaminu w ogromnym stopniu pokrywa się z zakresem egzaminu na doradcę podatkowego, więc sądzimy, że zwolnienie doradcy z niego w całości lub części jest rozwiązaniem właściwym.