To nieuprawnione przeniesienie zasad postępowania administracyjnego w sferę spraw o charakterze cywilnoprawnym. Jeżeli dla przedstawienia woli organu kolegialnego konieczna jest forma uchwały, to powinna ona pozostać aktem wewnętrznym izby, zaś wnioskującemu o umorzenie zaległych składek decyzja rady powinna być przedstawiona w formie pisma podpisanego przez dziekana, czy skarbnika rady - stwierdził Marek Wojewoda w opinii prawnej przygotowanej w ramach Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych.
Okręgowe izby radców prawnych z mocy ustawy uzyskały zdolność samodzielnego występowania w obrocie prawnym w charakterze podmiotu praw i obowiązków, jako strona stosunku cywilnoprawnego, zdolna do gromadzenia własnego, odrębnego od innych podmiotów majątku i rozporządzająca nim swobodnie.
W myśl ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, składki radców prawnych i aplikantów radcowskich są podstawowym źródłem finansowania działalności samorządu radcowskiego. Wpływy z nich zaliczają się do przychodów okręgowej izby radców prawnych, jako odrębnej osoby prawnej prowadzącej samodzielną politykę finansową i służą finansowaniu jej działalności statutowej.
Jeszcze przed powołaniem samorządu radcowskiego, w orzecznictwie przesądzony został charakter składki członkowskiej, jako zobowiązania o charakterze cywilnoprawnym, nadającego się do dochodzenia na drodze sądowej (postanowienie Sądu Najwyższego z 7 lipca 1976 r. sygnatura akt I CZ 39/76). Potwierdził potem, że obowiązek opłacania składek członkowskich odnoszących się do samorządu radcowskiego, jest obowiązkiem o charakterze cywilnoprawnym z uwagi na jego majątkowy charakter.
Zatem, teza o cywilnoprawnym charakterze zobowiązania składkowego przesądza o tym, że okręgowa izba radców prawnych, choć jest jednostką samorządu zawodowego, powołanego z mocy prawa do załatwiania spraw z zakresu administracji państwowej - w tej części swojej działalności działa w obszarze dominium.