Postanowienie zapadło w sprawie skargi, jaką do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygn. akt II SAB/Gd 187/14) złożyła pewna Fundacja. Zarzuciła ona bezczynność Okręgowej Rady Adwokackiej. Chodziło o wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
Okręgowa Rada Adwokacka wniosła o odrzucenie skargi z uwagi na brak zdolności sądowej.
Sąd przyznał ORA rację. Wskazał, iż zgodnie z art. 10 ustawy Prawo o adwokaturze wyłącznie Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie i zespoły adwokackie mają osobowość prawną. Natomiast organami izby adwokackiej są: 1) zgromadzenie izby składające się z adwokatów wykonujących zawód oraz delegatów pozostałych adwokatów; 2) okręgowa rada adwokacka; 3) sąd dyscyplinarny; 4) komisja rewizyjna (art. 39 cytowanej powyżej ustawy). - W związku z powyższym Okręgowa Rada Adwokacka nie posiada zdolności sądowej, a tym samym nie może występować w niniejszym postępowaniu sądowoadministracyjnym jako strona – uznał WSA.
W uzasadnieniu sąd zaznaczył, że z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej nie wynika, by zawierała ona odrębne, szczególne unormowania, które wyposażałyby okręgową radę adwokacką w zdolność sądową i pozwalały występować jej samodzielnie, niezależnie od izby adwokackiej, w postępowaniu sądowoadministracyjnym.