Pietryga o likwidacji prokuratury wojskowej

Informacja, że rząd bierze się do likwidacji prokuratury wojskowej, włączając ją w struktury powszechnej, bardzo mnie ucieszyła. Myślę, że konsekwencją powinna być likwidacja rozbudowanych struktur sądownictwa wojskowego, których istnienie w czasach pokoju jest wątpliwe.

Publikacja: 19.01.2016 10:58

Pietryga o likwidacji prokuratury wojskowej

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Od dawna przyglądam się obu instytucjom, które dla mnie są spadkiem po Polsce resortowo-wojskowej czasów gen. Jaruzelskiego i jego kolegów, i nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że w nawale reform, którymi bombardowany jest wymiar sprawiedliwości, likwidowane i przywracane sądy, zmieniane co rusz procedury i kodeksy, te enklawy tajemne trwają sobie w absolutnej ciszy. A deklaracje kolejnych ministrów sprawiedliwości, że trzeba w końcu coś z nimi zrobić, gasną jak świeczki. Dla prokuratury wojskowej potwierdzeniem racji bytu było niewątpliwie prowadzenie śledztwa smoleńskiego, nie wiem natomiast, czym uzasadnia się istnienie struktur wojskowego wymiaru sprawiedliwości. Kontrowersji wokół działania tej instytucji przez całe lata nagromadziło się zresztą sporo, jak choćby zarzut braku konstytucyjnej równości obywateli wobec sądów, gdy różnicuje się ich nie ze względu na popełniony czyn, ale przynależność do określonej grupy zawodowej. Co ciekawe, inne służby mundurowe podlegają zwykłemu sadownictwu powszechnemu. Pojawiały się też wątpliwości, czy nie jest zagrożona niezawisłość sędziów sądów wojskowych, którzy podlegają przecież strukturom dowódczym.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo