Zgodnie z regulaminem przyjętym przez Krajową Radę Radców Prawnych prawnicy wypełniają obowiązek doskonalenia zawodowego w trzyletnich cyklach. 31 grudnia kończy się jeden z nich. To oznacza, że 41 tys. czynnych zawodowo radców na koniec roku musi legitymować się 40 punktami szkoleniowymi.

– Nie da się ukryć, że zainteresowanie szkoleniami jest bardzo duże. Na ostatnim organizowanym przez moją macierzystą izbę było aż 500 osób. Okazuje się, że wielu prawników odkładało wykonanie obowiązku i teraz – na ostatni moment – stara się punkty uzbierać – mówi radca prawny Zbigniew Tur, wiceprezes KRRP, dziekan izby Poznańskiej. – Jest szansa, by wymaganą liczbę zdobyć. W Poznaniu i izbach sąsiednich oferta jest szeroka – dodaje.

Połowę punktów trzeba jednak uzyskać poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez swój samorząd. Szkolenia zewnętrzne muszą natomiast uzyskać patronat korporacji, aby mogły zostać zaliczone (obowiązek ten nie dotyczy tylko szkoleń organizowanych przez uniwersytety i szkoły wyższe).

Są prawnicy, którzy kwestionują obowiązek przymusowej nauki.

– To nie jest udział w szkoleniach, ale istne zbieractwo punktów. Może jeszcze wprowadzimy dzienniczek przeczytanych lektur? – ironizuje adwokat Jerzy Marcin Majewski.

– Są dwie grupy osób uczestniczących w szkoleniach. Jedni mogliby obdzielić zdobytymi w cyklu punktami paru innych radców. Inni wypełniają absolutne minimum i uczestniczą w szkoleniach tak, by tylko te 40 pkt zgarnąć. Tych jest zdecydowanie mniej – wskazuje prezes Zbigniew Tur.

Z kolei adwokaci muszą zgromadzić 12 pkt rocznie. Czy aby jednak dyscyplinarka za brak udziału w szkoleniach to nie przesada?

– W niewielu zawodach istnieje potrzeba tak intensywnego podnoszenia kwalifikacji, jak w przypadku adwokatów. To zawód, który polega na uczeniu się przez całe życie. Co do tego nie ma wątpliwości. Z drugiej strony nie jestem zwolennikiem systemu punktowego. Ale też nie znam systemu, który zadowoliłby wszystkich – odpowiada profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

– Niektórzy potrzebują jakiejś formy dyscyplinowania. Wymuszanie jednak szkolenia poprzez sankcje wydaje się przesadne. Do nauki nie zachęca się w taki sposób, lecz poprzez podnoszenie jakości kształcenia i poszerzanie oferty dydaktycznej – dodaje prof. Gutowski.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ