Wysokość dotacji ma zależeć od zarobków beneficjenta i może wynosić od od 15 tysięcy do 37,5 tysięcy złotych. Rząd zaplanował na jego realizację 1,4 mld złotych do 2026 roku. 

Na jego podstawie możliwa jest wymiana tzw. kopciuchów, instalację kotłów gazowych kondensacyjnych, kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Beneficjenci mogą także wykonać instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz wymiany drzwi i okien. Wszystko aby zapewnić jak najlepsze warunki cieplne nieruchomości. 

Czytaj więcej

Nawet 95 proc. dofinansowania na wymianę kopciucha. Ruszył program „Ciepłe Mieszkanie”

Program nie obejmuje jednak wszystkich, którzy chcieliby z niego skorzystać - Unia Metropolii Polskich apeluje o włączenie do katalogu osób uprawnionych najemców lokali komunalnych oraz zmian w obowiązującym kryterium dochodowym. 

Zmiana ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia dużych metropolii, gdzie zasób komunalny stanowi znaczącą część całego zasobu mieszkaniowego. W tym kontekście pozbawienie tej grupy mieszkańców możliwości wsparcia finansowego, negatywnie wpłynie na efektywność programu „Ciepłe Mieszkanie”, ograniczając jego skuteczność i uniemożliwiając osiągnięcie celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce - wskazali przedstawiciele Unii w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do pobierania świadczenia.