Te pięć polskich miast wciąż ma szansę na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Listę miast, które weszły do II etapu konkursu, ogłosił wczoraj w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wyboru dokonała komisja złożona z przedstawicieli Polski i Unii Europejskiej.

Z wyścigu odpadły Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Toruń i Szczecin.

Decyzja o tym, które polskie miasto stanie się Europejską Stolicą Kultury, zapadnie w drugiej połowie 2011 r. Zwycięzca otrzyma z UE 5 mln euro, ale to nie pieniądze są najważniejsze. Tytuł oznacza wielką promocję i napływ turystów. Dotąd takie wyróżnienie otrzymał tylko Kraków w 2000 r.

Dlatego radości nie kryją w Lublinie. – To olbrzymia szansa. Kultura może stać się znakiem rozpoznawczym naszego miasta – mówią przedstawiciele władz Lublina. Odkąd miasto wystartowało w konkursie, zwiększyło swoje wydatki na kulturę ponaddwukrotnie: z 21 mln w 2007 r. do 54 mln w 2010 r.

– Myślę, że wygramy – wybiega już w przyszłość miejscowy plastyk Jarosław Koziara. – Wejście do ścisłego finału to potwierdzenie przez zewnętrznych arbitrów, że wszystko, co było w związku z tym projektem robione w Lublinie, miało słuszną linię.

– Ubieganie się o tytuł może radykalnie zmienić oblicze Katowic – zniwelować negatywny stereotyp górniczego, robotniczego miasta – podkreśla prezydent miasta Piotr Uszok. Katowice promują się pod hasłem „Miasto ogrodów”.

Gdańsk postawił na festiwale. W ostatnich latach wystartowały m.in.: Solidarity of Arts, Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej oraz Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. 

– Warszawa to nie tylko miasto biznesu, ale i kultury – mówiła z kolei prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie kryjąc radości z decyzji komisji. Jej zdaniem największym wyzwaniem stolicy będzie teraz wypromowanie jej jako miasta styku Wschodu i Zachodu.

Co mówią przegrani? – Nikt nie wyjaśnił nam, dlaczego wybrano te, a nie inne kandydatury. Dlaczego było ich pięć, a nie sześć – mówi „Rz” prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

– Niezależnie od wyniku sam start Białegostoku i dobre przyjęcie naszego wniosku przez komisję jest dużym sukcesem – mówi rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Sienkiewicz.

Miasta ubiegające się o tytuł aktywnie się promowały. Kandydaturę Łodzi wspierało środowisko filmowe z Andrzejem Wajdą i Andrzejem Sewerynem. Toruń prezentował się jako miasto historii, organizując m.in. turnieje rycerskie.

Unia Europejska wyznaczyła listę krajów, które w kolejnych latach wyznaczą jedno ze swoich miast na Europejską Stolicę Kultury. W 2016 r. stolice będą w Polsce i w Hiszpanii.

Konkurs ogłasza minister kultury danego kraju. Miasta przedstawiają obszerny projekt zawierający wykaz imprez, które zamierzają zorganizować, i gwarantują budżet przedsięwzięcia. Kolejną szansę polskie miasta dostaną w 2028 r.